مضرات سیگار برای دندان

بسیاری از افراد نمی دانند که با کشیدن سیگار تا چه حدی به سلامت دهان و دندان خود آسیب می رسانند، به همین دلیل ما در این مقاله به صورت کامل وضعیت و شرایطی که افراد سیگاری در آن قرار داشته و از آن بی خبراند را مورد بررسی قرار داده و مضرات و عوارض سیگار برای دندان را به صورت مفصل شرح می دهیم.

مضرات سیگار برای دندان


یکی از عادت های بدی که در انسان منجر به بیماری های خطرناک می شود، سیگار کشیدن است. این عادت بد زمینه ساز بروز انواع و اقسام بیماری های متعددی شده و سلامتی فرد را به خطر می اندازد. سیگار از بسیاری جهات به دندان های فرد آسیب می رساند. یکی از قسمت هایی که در بدن انسان توسط سیگار کشیدن دچار آسیب و صدمه می شود، دهان و دندان است.

یکی از مضرات سیگار برای افرادی که سیگار می کشند این است که توانایی دهان فرد را برای مقابله با عفونت ها محدود کرده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. در واقع کشیدن سیگار، توانایی دهان را برای مقابله با عفونت محدود کرده و فرد را در مقابل حمله باکتری ها بی دفاع می‌‌کند و این یکی از خطرناک ترین ضررهای سیگار محسوب می شود.

یکی دیگر از مضرات سیگار ، زرد شدن و تغییر رنگ دندان ها بوده که در دندان های سالم رخنه کرده و اثر ناخوشایندی در آن ها می گذارد. زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود، پلاک و باکتری ها در دهان فرد تکثیر یافته و بدن توانایی مبارزه با آن ها را نخواهد داشت.

به عبارت دیگر، هنگامی که بدن شما و سیستم ایمنی آن در این وضعیت قرار دارد، دهان شما قادر به مبارزه با باکتری های مضر نبوده و در پلاک ها و باکتری ها غوطه ور می شود، که نتیجه این امر زرد شدن دندان ها و در نهایت افتادن آنها می باشد، که خود مضرترین اثر سیگار بر دندان تلقی می شود. در ضمن بهتر است بدانید که ذرات موجود در سیگار، پوشش محافظتی دندان را از بین می برد.

سیگار چگونه منجر به آسیب به دندان ها می شود؟

دندان ها، اولین قسمتی از بدن انسان می باشند که در تماس مستقیم مواد خطرناک سیگار می باشند. بنابراین، تعجب آور نیست که یکی از مضرات سیگار را از بین رفتن سلامتی دندان ها و لثه ها بدانیم و به این نکته تاکید کنیم که مراقبت از سلامتی دندان ها چه برای افراد سیگاری و چه برای افراد غیر سیگاری، حائر اهمیت بوده و باید به آن توجه لازم صورت بگیرد.

البته مراقبت دندان ها در افراد سیگاری نیازمند صرف وقت و توجه بیشتری می باشد که حتما باید به آن دقت کرد، زیرا در غیر این صورت فرد به عوارض سیگار برای دندان مبتلا شده که دارای درمان های زمان گیر و سختی می باشد و هزینه های هنگفتی را برای فرد به دنبال خواهد داشت.

زردی یا قهوه ای شدن دندان ها، خونریزی لثه، سخت شدن پلاک، پوسیدگی دندان، خشکی دهان، افتادگی دندان، تحلیل استخوان فک، بوی بد دهان، سرطان دهان، آفت، برفک و زخم دهان، از بین رفتن مینای دندان از جمله عوارض سیگار برای دندان می باشند که افراد سیگاری دیر یا زود به آن مبتلا شده و در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی دهانی و دندانی بیشتر در معرض ضررهای سیگار قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: پنج نکته برای انتخاب بهترین خمیردندان

سیگار چگونه منجر به آسیب به دندان ها می شود؟

عوارض سیگار برای دندان چیست؟

در ادامه به بررسی برخی از مضرات سیگار به صورت جداگانه پرداخته شده و راه های مراقبتی را پیش روی شما قرار خواهیم داد.

جرم سیگار بر روی دندان ها

یکی از مضرات سیگار بر روی دهان، باقی ماندن جرم بر روی دندان می باشد که اغلب به شکل تغییر رنگ دندان ها نمود پیدا می کند. این مسئله به دلیل وجود نیکوتین و قند موجود در توتون می باشد.

عدم موفقیت ایمپلنت دندان

عدم موفقیت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از راه های جایگزین کردن دندان های آسیب دیده می باشد. اما در افراد سیگاری، این یک استثنا بوده و نمی توان از این راهکار برای جبران و جایگزین کردن دندان های آسیب دیده استفاده کرد که این مسئله خود یکی از مضرترین اثر سیگار بر دندان می باشد.

بنابراین یکی از مضرات سیگار ، عدم موفقیت ایمپلنت دندان و همچنین بلیچینگ دندان می باشد که افراد سیگاری باید از آن آگاهی کاملی داشته و بدانند که در صورت مراجعه به دندانپزشک به دلیل انجام ایمپلنت دندانی، ممکن است دچار مشکل شوند.

سیگار و پوسیدگی دندان

سیگار و پوسیدگی دندان

یکی دیگر از عوارض سیگار برای دندان ، پوسیدگی آن می باشد. پوسیدگی دندان با سیگار کشیدن رابطه مستقیمی داشته و افرادی که بیشتر سیگار می کشند، دندان هایشان بیشتر در معرض آسیب خواهد بود. در واقع استعمال دخانیات و سیگار باعث افزایش پلاک دندان و مشکلات لثه خواهد شد و به همین دلیل افراد سیگاری بیشتر در معرض ضررهای سیگار قرار می گیرند.

افراد سیگاری برای جلوگیری از مضرات سیگار و عوارض سیگار برای دندان باید نکات زیر را رعایت کنند:

  • برای از بین بردن باکتری های ایجاد شده بر اثر سیگار بر دندان ، بهتر است از یک فرمول قوی استفاده کرده و این باکتری های مضر را از بین برد.
  • استفاده از دهان شویه برای افراد سیگاری از ضروریات می باشد، به این گونه که با نگه داشتن دهان شویه به مدت شصت ثانیه می توان از بروز مشکلات بیشتر مضرات سیگار جلوگیری کرد.
  • مسواک زدن دقیق و درست بعد از کشیدن سیگار، را باید از اولویت های کار دانست و به آن توجه ویژه ای کرد که این عمل به خودی خود از ضررهای سیگار می کاهد.
  • در صورت مراجعه به دندانپزشک، اجازه دهید تا به صورت دقیق دندان ها و لثه هایتان را معاینه کنند. در صورت تشخیص سریع تر برخی از بیماری های دهانی و دندانی مانند بیماری پریودنتال و سرطان دهان، درمان آن ها راحت بوده و سریع تر انجام خواهد شد. در نتیجه میزان ضرر های سیگار به حداقل خود رسیده و فرد می تواند در پروسه ی درمانی قرار بگیرد.

نتیجه گیری

امروزه استعمال سیگار و دخانیات یکی از مسائلی است که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده و آن ها بدون توجه به مضرات سیگار، به کشیدن این ماده مضر ادامه می دهند. یکی از قابل توجه ترین ضررهای سیگار، آسیب به بافت دندان ها می باشد که فرد را مدت ها با بیماری های خاص دهانی و دندانی درگیر خواهد کرد. مضرترین اثر سیگار بر دندان، آسیب به لایه محافظت کننده و مینای دندان می باشد که در نتیجه آن فرد ممکن است مدت ها از دردهای دندانی رنج ببرد.

پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها از دیگر عوارض سیگار برای دندان می باشد که دلیل آن رشد بیش از حد باکتری های مضر در دهان فرد می باشد.

مقالات

3 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *