محلول ضدعفون کننده

استفاده بیش از حد از مواد ضد عفونی کننده

استفاده بیش از حد از مواد ضد عفونی کننده دارای عوارض به خصوصی می باشد که می تواند مشکلاتی را در بدن ایجاد کند. به نقل از دانشگاه علوم پزشکی یکی از محصول بهداشتی که در این روزها خواهان زیادی دراد، محلول ضدعفونی کننده دست است، اکثر کادرهای درمان و حتی مردم عادی برای جلوگیری از آلودگی دست ها از ویروس کرونا با میکروب های عامل بیماری ترجیح می دهند که از این مواد برای تمیز کردن دست ها در طول روز استفاده کنند. علاوه بر محلول ضد عفونی کننده دست همچنین برخی از افراد از دستمال مرطوب برای رعایت بهداشت استفاده می کنند. این محصولات اکثراً مورد استفاده قرار می گیرند که صابون و آب در دسترس نباشد.

این درست است که مواد ضد عفونی کننده دست دندانه، از بین برنده میکروب ها می باشد، اما بهتر آن است که استفاده از آنها را محدود کنید. استفاده بیش از حد از این محصولات بهداشتی دارای عوارض خاصی است که می تواند مشکلاتی را در بدن ایجاد کند. در اغلب مواد ضد عفونی کننده تجاری، یک ماده شیمیایی ساده برای افزایش خواص ضد باکتریالی محصولات استفاده می شود. اما عوارضی که این ماده دارد ممکن است از فوایدش بیشتر باشد این ماده شیمیایی می تواند باعث ایجاد مقاومت در باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها شود.

عوارض محلول ضد عفونی کننده

  • استفاده گسترده از تریکلوزان، به علت ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک ممکن است خطرات بالقوه ای را برای سلامت عمومی بدن به همراه داشته باشد.
  • این ماده شیمیایی ممکن است در برابر چند دارو در بدن مقاومت ایجاد کند.
  • تریکلوزان، یک ماده شیمیایی است که به دلیل خواص ضد باکتری در حجم زیاد در محصولات بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده آلاینده ای است که برای رشد بدن انسان و محیط زیست نگرانی هایی را به دنبال دارد.
  • این ماده شیمیایی می تواند بر روی انقباض عضله قلب و عضلات اسکلتی تاثیر منفی داشته باشد.
  • یکی دیگر از مواد فعال در برخی از مواد ضد عفونی کننده دست، الکل است که به عنوان یک عامل ضد میکروبی برای کشتن باکتری ها در این محصولات عمل می کند.
  • ضد عفونی کننده های دست که حاوی حدود ۶۵ درصد الکل هستند، هنگام استفاده بر روی پوست ممکن است به بدن آسیب برسانند.
  • اتیل الکل با اختلالات ایمنی و حساسیت بالا در بدن که می تواند آسم و درماتیت مزمن ایجاد کند، مرتبط است.
  • بسیاری از مواد ضد عفونی کننده دست شامل ایزوپروپیل الکل می باشد. این ماده یک محصول پتروشیمی است که برای بدن سمی می باشد.
  • ضدعفونی کننده های پایه الکلی علاوه بر خشکی دست و آلرژی بعلت داشتن رایحه های معطر مضرات زیادی برای بدن دارند.رایحه های مصنوعی اغلب حاوی فتالات هستند که باعث اختلال در غدد درون ریز می شوند و کارکرد هورمون ها را تقلید می کنند. آنها حتی ممکن است تغییرات ژنتیکی ایجاد کنند.

لذا توصیه می شود بجای استفاده بی رویه از محلول های ضدعفونی دست، شستن دستها با آب و صابون را بعلت عوارض کمتر و فواید بیشتر فراموش نکنند و به دیگران نیز توصیه نمایند.

مقالات

انواع محلول ضد عفونی کنندهخرید ژل و محلول ضد عفونی کننده دست و سطوحضد عفونی کننده سطوحفرمول محلول ضدعفونی کنندهمحلول ضد عفونی کننده شرکت دندانه

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *