ممکن است در این روزهای کرونایی، خطر ابتلا به بیماری کرونا شما را کمی نگران کرده و این نگرانی باعث شده باشد که به دنبال کسب اطلاعاتی در این زمینه باشید. خود مراقبی یکی از راه ها و روش هایی می باشد که شما می توانید در این زمینه انجام داده و تا حد ممکن خود را در برابر این بیماری بیمه کنید. ما در این مقاله به برخی از این خود مراقبتی های بهداشتی اشاره کرده و راه هایی را پیش پای شما قرار خواهیم داد. همچنین، تاثیر ماسک های مختلف در برابر ویروس کرونا موضوعیست که می توانید با مطالعه ی مطلب پیش رو در باره ی آن آگاهی ها لازم را پیدا کرده و در نهایت به یک انتخاب درست دست بزنید.

شما در این مطلب اطلاعات کاملی درباره ی موضوعات مطرح شده در زمینه های زیر بدست خواهید آورد:

 • کرونا ویروسی کوچک، اما مرگ آور
 • این ویروس کوچک از چه راه هایی وارد بدن انسان می شود؟
 • ناقلان ویروس کرونا چه کسانی هستند؟
 • بررسی برخی از نکات مهم درباره ی افراد ناقل ویروس کرونا
 • تاثیر استفاده از ماسک
 • آیا استفاده از ماسک ضرر هم دارد؟
 • چه ماسک‌هایی در دسترس عموم است؟
 • رعایت نکات افزایش تاثیر ماسک در برابر بیماری کرونا

کرونا ویروسی کوچک، اما مرگ آور

وضعیت کنونی جهان پیرامون ما هم اکنون تحت تاثیر یک ویروس کوچک می باشد. این ویروس به ظاهر کوچک، توانسته است با قدرت خود جان میلیون ها انسان را در این کره ی خاکی بگیرد و تهدیدی از طرف جامعه ی ویروس ها بر زندگی انسان ها به شمار آید. به همین دلیل نباید از موضوع مهمی همچون کرونا به سادگی عبور کرد. هم اکنون روند مرگ و میر ها توسط این ویروس در جهان در حال افزایش بوده و روز به روز به جدیت این موضوع اضافه می شود.

 

این ویروس کوچک از چه راه هایی وارد بدن انسان می شود؟

با بررسی اطلاعات موجود در زمینه ی این بیماری می توان به نتیجه ی جدی دراین باره رسید. این ویروس طبق گزارش های صورت گرفته می تواند از طریق راه ها و روش ها مختلفی وارد بدن انسان شده و او را تحت تاثیر قرار بدهد. اما راه های انتقال ویروس کرونا کدام اند؟

ویروس کرونا می تواند از طریق روش ها و طرق مختلفی چون تنفس و تماس به بدن انسان منتقل شوند. زمانی که فرد آلوده سرفه و یا عطسه می کند، به راحتی این ویروس را در هوا پخش می کند و فرد سالم با تنفس این هوا می تواند به راحتی به این ویروس آلوده شود. به همین دلیل تنها راه کاری که برای جلوگیری از راه انتقال تنفسی وجود دارد، استفاده از ماسک می باشد. بنابراین، تاثیر ماسک را نباید بر روی این بیماری کم دانست.

 از طرفی ممکن است ویروس های کرونا، بر روی اجسام مختلفی فرود آمده و بر روی آن ها زنده بمانند. به همین دلیل می توان گفت که تماس، راه و روش دیگری است که این ویروس می تواند از طریق ان به فردی منتقل شود.

ناقلان ویروس کرونا  چه کسانی هستند؟

گزارش های موجود از این بیماری نشان دهنده ی این است که سه گروه از افراد وجود دارند که گرفتار این بیماری شده اند:

 • افراد ناقل دارای علامت
 • افراد دارای پیش علامت
 • افراد بدون علامت

بررسی برخی از نکات مهم درباره ی افراد ناقل ویروس کرونا

شواهد موجود نشان دهنده ی این امر می باشند که این بیماری بیشتر توسط افراد ناقلی که دارای علامت می باشند منتقل می شود. اما باید به نکاتی در این باره توجه نمود:

دوره ی نهفتگی و یا به اصطلاح دوره ی کمون برای ویروس کرونا به مدت پنج تا شش روز می باشد. توجه داشته باشید که این مدت می تواند تا چهارده روز نیز ادامه دار باشد. به این دوره که دوره ی قبل از علامت نیز گفته می شود، فرد می تواند ناقل بوده و ویروس را به دیگران انتقال دهد.

برخی از افراد می توانند با گذر از دوران یک تا سه روزه ی قبل از علامت، تست کرونای مثبتی داشته باشند. به همین می توان گفت که این امکان وجود دارد که افراد مبتلا به این ویروس بتوانند به راحتی این ویروس را منتقل کنند. بنابراین توجه لازم را داشته باشید که تاثیر ماسک برای جلوگیری و پیشگیری از این بیماری ها بالا بوده و توصیه می شود که حتی در دوران قبل از علامت نیز از آن ها استفاده شود، چرا که ممکن است چه از طریق تنفس و چه از طریق تماس به سطح های آلوده، این ویروس از فردی به فرد دیگری منتقل شده.


تاثیر استفاده از ماسک در مقابل ویروس ها

استفاده از ماسک، یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا می باشد، بنابراین، یکی از اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید در این راستا آن را انجام دهید، انتخاب یک ماسک مناسب می باشد. امروزه انواع مختلفی از ماسک ها تولید شده و در بازار عرضه می شوند که شما می توانید انواع مختلف ان که در نوع ساده تا جراحی آن عرضه می شوند را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. با این وجود، باید بدانید که درست است که تاثیر ماسک ها در برابر بیماری کرونا به شدت بالا بوده و شما را در مقابل این ویروس محافظت می کنند، اما نباید از این نکته غافل شد که این ماسک ها را نمی توان به تنهایی مورد استفاده قرار داد.

به همین دلیل در این راستا می توان به توصیه هایی پرداخت که دانستن آن خالی از لطف نمی باشند. جدای از مسئله ی تاثیر ماسک ها در برابر ویروس کرونا، باید مواردی مانند فاصله ی اجتماعی را نیز در اماکن مختلفی رعایت کنید. مطاعات مربوط به ویروس کرونا و ویروس های شبیه به ان مانند آنفولانزا نشان دهنده ی این موضوع است که استفاده از ماسک پزشکی می تواند از انتشار قطرات عفونی از فردی به فرد دیگر جلوگیری کرده و مانع از مبتلا شدن به بیماری کرونا شود.

آیا استفاده از ماسک ضرر هم دارد؟

همان طور که گفتیم، در دوران شیوع بیماری کرونا به شدت باید به رعایت نکات بهداشتی پرداخت. رعایت این نکات باید به صورت همه جانبه و فراگیر باشند. به همین دلیل تنها نباید به تاثیر ماسک و بالا بردن ایمنی بدن در برابر کرونا پرداخت.

استفاده از دستکش، مواد ضد عفونی کننده، رعایت فاصله ی اجتماعی، محدود کردن رفت و آمد های غیر ضروری، نرفتن به مکان ها شلوغ و … همگی از مسائلی می باشند که باید به آن ها توجه لازم را نمود. به همین دلیل، در صورتی که تنها از ماسک استفاده کرده و از نکات دیگری غافل شوید، نه تنها استفاده از ماسک تاثیر گذار نمی باشد، بلکه در دورانی که با کمبود ماسک مواجه هستیم، مانع از رسیدن ماسک به افرادی که با آن نیاز دارند می شوید.

چه ماسک‌هایی در دسترس عموم است؟

 • تاثیر ماسک های جراحی یک بار مصرف در برابر بیماری و ویروس کرونا:

عموم مردم می توانند ماسک های یک بار مصرفی که تولید و در بازار ارائه شده اند را تهیه کرده و برای پیشگیری از این بیماری مورد استفاده قرار دهند. بیشتر ماسک های استاندارد به صورت یک بار مصرف در اختیار عموم مردم قرار داده می شوند که اغلب به ان ها ماسک یک بار مصرف جراحی نیز می گویند. توجه داشته باشید که بیماری و انتقال ویروس کرونا از ماسک های یک بار مصرف جراحی کاهش میابد و صورت کامل نمی توان از انتقال این بیماری توسط این ماسک ها جلوگیری به عمل آورد، چرا که این ماسک ها سد کاملی در برابر عوامل بیماری زا نیستند.

فردی که از ماسک های یک بار مصرف جراحی استفاده می کند نمی تواند مانع از آن شود که ذرات بیماری زا بر روی ماسک قرار بگیرند. از طرفی ذرات بیماری زا ممکن است که بر روی لبه های ماسک قرار گرفته و با برداشتن ماسک به صورت ناگهانی از طریق تنفس فرد به ریه های او منتقل شوند. حتی ممکن است فردی که از ماسک های یک بار مصرف استفاده می کند، به لبه های ماسک دست زده و بعد از آن دهان و بینی خود را لمس کند. با این کار ویروس راه جدید خود را به بدن فرد پیدا کرده و به صورت حتم، تاثیرماسک زدن فرد خننثی شده و یا از بین می رود. به همین دلیل بهتر است کاملا مراقب عوامل تهدید کننده ی این بیماری باشید و خود را در برابر آن بیمه کنید.

 • تاثیر ماسک های N95 respriator در برابر بیماری و ویروس کرونا

علاوه بر مورد گفته شده می توان از انواع دیگر ماسک های تولید شده در کشور چین سخن به میان اورد. کشور چین برای جلوگیری از ویروس کرونا ماسک های فیلتر داری را تولید کرده اند که مقاومت بالایی در برابر این ویروس از خود نشان می دهند. ماسک N95 respriator در بین تمامی این ماسک ها بیشترین استفاده را دارد.  بنابراین، ماسک های نود و پنج، نوع دیگری از ماسک ها می باشند که در دسترس عموم مردم قرار گرفته اند. شما می توانید با استفاده ازاین نوع ماسک ها به صورت کامل سد راه بیماری های مختلفی شوید.

در مورد دستکش های یک بار مصرف پزشکی بخوانید

ماسک های نود و پنج به دلیل برقراری امنیت کامل در برابر این بیماری، یکی از بهترین ماسک های تولید شده در این زمینه می باشند. اما قبل از تهیه ی این نوع ماسک ها، باید درباره ی نحوه ی استفاده از آن ها آموزش هایی را ببینید، چرا که گذاشتن و برداشتن ماسک های نود و پنج کمی دشوار تر از ماسک های جراحی می باشد و نفس کشیدن را برای شما کمی سخت تر می کند.

ماسک ها ی N95 respriator قادراند از ورود کوچک ترین ذرات هوا به داخل بینی و دهان جلوگیری کنند. تاثیر ماسک N95 respriator در برابر ذرات عفونی معلق در هوا بسیار بالا می باشد و می توان گفت که این ماسک یک وسیله‌ی مهم پزشکی در برابر این بیماری رایج به شمار می آید. این ماسک قادر است بیش از نود و پنج درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر کند.

 

رعایت نکات افزایش تاثیر ماسک در برابر بیماری کرونا

ماسک های فیلتر داری که در بخش های قبلی این مقاله در مورد آن گفته شد، در برابر همه ی افراد تاثیر خوبی نخواهند داشت. این افراد شامل چه کسانی می باشند؟

 • دقت کنید، کودکان و افرادی که دارای ریش بلندی می باشند، در صورت استفاده از این نوع ماسک ها باید بدانند که تاثیر ماسک را به حداقل میزان خود می رسانند.
 • علاوه بر این، بیماران ریوی و افراد حساس، در صورت استفاده از این نوع ماسک ها دچار مشکل تنفسی خواهند شد.

باید بدانید که ماسک های متعددی برای پیشگیری از این بیماری تولید می شوند که برخی از افراد از آن ها اطلاعات درست و کافی ندارند. همین اطلاعات ناکافی باعث شده است که افراد زیادی به سمت ماسک هایی بروند که متاسفانه تاثیر مثبتی در برابر ویروس کرونا ندارند. به همین دلیل قبل از خرید هر نوع ماسکی توصیه می شود که اطلاعات کافی در باره ی آن بدست آرده و از میزان تاثیر ماسک در در مقابل این بیماری مطلع شوید.

بسیاری از این ماسک ها مخصوص جراحی می باشند و از کاغذ های روغنی تهیه شده و دارای دو بندی می باشند که پشت گوش قرار می گیرند. همان طور که در قسمت قبلی این مقاله نیز بیان کردیم، تاثیر ماسک های جراحی در برابر ویروس کرونا بسیار پایین بوده و در مقابل ان بسیار ضعیف عمل می کنند. بنابراین برای جلوگیری از ویروس کرونا توصیه نمی شوند.

بیشتر بخوانید: انواع ماسک پزشکی

مقالات

کروناماسک پزشکی

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *