مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطح چرمی

چرم یک ماده با ارزشی می باشد که برای حفظ وسایل های چرمی و ماندگاری آن نیاز به تمیز کردن و نگهداری منظم دارد. گرچه ممکن است انواع محلول ضدعفونی کننده از مواد شیمیایی خیلی ساده ای همچون ایزوپروپیل الکل تشکیل شده است که به آن الکل گفته می شود.

اثر مواد ضدعفونی کننده بر سطوح چرمی


استفاده از الکل و یا محلول ضد عفونی کننده بسته به موضوع مصرف و نوع ماده مصرفی اثرات مثبتی بر روی چرم دارد.

تمیز کردن اشیای چرمی

استفاده از الکل و محلول ضدعفونی کننده برای نابودی لکه های جوهر بسیار مناسب است. پنبه را آغشته به الکل یا محلول ضد عفونی کننده رقیق شده کرده و آن را روی محل مالش دهید تا از بین برود، بعد از این کار از سشوار و حرارت کم استفاده کنید تا آن خشک شود و اثری از لکه باقی نمی ماند. همچنین الکل ۹۵ درصد رقیق شده با آب نیز باعث نابودی کپک از چرم نیز می شود. محلول آب و الکل را روی یک پارچه اسپری کنید و ناحیه کثیف شده را تمیز کنید. این کار همچنین ممکن است باعث نرم شدن و تورم چرم نیز شود.

حفاظت و دوام

همچنین الکل ممکن است به عنوان یک عنصر در ترکیبات برای حفظ چرم مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال در صنعت مبلمان همچنین از ترکیبات مختلفی به عنوان پوشش سطحی برای محصولات چرمی استفاده می شود. امروز ممکن است استفاده از الکل به عنوان ضد عفونی کننده دست و سطوح برای دوری از ویروس کرونا استفاده شود.
برای مثال اگر شما یک جفت کفش چرمی و کهنه دارید که بوی بدی می دهد، مقداری الکل در فضای داخلی آن به راحتی باعث از بین رفتن قارچ های آن میشود. سایر کالاهای چرمی مانند کیف چرم، پالتو چرم، دستکش و… نیز ممکن است نیاز به ضد عفونی کردن داشته باشند ، نه فقط به خاطر آنها ، بلکه برای حفاظت از ویروس کرونا و سلامت خود شما. گاهی اوقات ممکن است از ترکیب مواد ضد عفونی کننده برای بازگرداندن چرم تخریب شده استفاده شود و مالش الکل به ساختار فیبر مواد نفوذ می کند و ظاهری نیمه مات به آن می بخشد.

چرم و موم زنبور عسل

در گذر زمان چرم رطوبت خودش را از دست می دهد و همین امر باعث ترک خوردگی و لایه برداری این موارد می شود. با این کار مرتب لباس چرم و کفش و مبلمان چرمی را حفظ می کنید، چرم را نرم نگه می دارید به گونه ای که زیبایی اصلی خود را برای سال ها حفظ می کند.

چرم و موم زنبور عسل

برای درست کردن لوازم جانبی ارزشمند خود، می توان از موم زنبور عسل به عنوان یک ماده پاک کننده، تهویه کننده و نگهدارنده چرم استفاده کنید. موم زنبور عسل، خاک های موجود را تمیز می کند و رطوبت را بازیابی می کند و همچنین یک لایه محافظ به سطح چرم اضافه می کند که از لکه ها جلوگیری کند و به حفظ رطوبت کمک کند.

سپس لباس های چرمی یا مبلمان چرمی را با آب گرم یا تمیز کننده چرم و یک پارچه نرم تمیز کنید. آب را مقداری روی پارچه بمالید و پارچه را روی چرم بمالید تا از اشباع چرم جلوگیری شود.

موم زنبور عسل مقدار کمی را برای استفاده در لباس چرمی به یک پارچه نرم بمالید. برای مبلمان چرمی از یک چهارم پیمانه استفاده کنید. موم زنبورعسل را با حرکت جهت عقربه های ساعت به پوست بمالید. موم زنبور عسل را با یک پارچه تمیز و نرم از روی چرم جدا کنید و اجازه دهید یک پوشش نازک از موم زنبور عسل برای نرم شدن، تهویه و حفظ دانه و بافت چرم روی سطح چرم باقی بماند.

استفاده از موم زنبور عسل را برای لباس های چرم، کفش های چرم و مبلمان چرم حداقل یک بار در سال تکرار کنید. در صورت حفظ چرم در هوای سرد یا آب و هوای گرم و خشک، ممکن است تهویه مکرر محصولات چرمی لازم باشد. با گذر زمان، سطح چرم رطوبت موجود در پوشش نازک موم زنبور عسل روی سطح چرم را جذب می کند. سپس رطوبت آن را، موم زنبور عسل مجدداً استفاده می شود. به این ترتیب، خود چرم نشان می دهد چه موقع نیاز به تجدید ساختار دارد.

مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطح چرمی

خوب است بدانید که کرونا ویروس به چه مدت می تواند روی سطوح چرمی زنده بماند، ویروس می تواند سطوح چرمی را آلوده کند در صورتی که وقتی فرد آلوده عطسه کند یا سرفه کند. ذرات تنفسی پخش شده تحت فشار ویروس می تواند بر روی سطوح میزها، دکمه های آسانسور، نرده ها، لباس ها، کیف و کفش بنشیند و اینگونه انتقال ویروس هرکسی که سطوح را لمس کند صورت می گیرد.

تمیز کردن اشیای چرمی

برای آزمایش زمان زنده ماندن ویروس کرونا، دانشمندان آزمایشگاهی در مونتانا که بخشی از انستیتوی ملی بهداشت می باشد، آزمایشاتی را انجام دادند که با مقایسه کرونا ویروس با ویروس سارس آزمایشات انجام داد. در این آزمایشگاه، دانشمندان ویروس را از سطحی که آلوده شده بود برداشت کردند و سپس ویروس را در کشت سلولی قرار دادند. سپس دانشمندان مستند کردند که آیا ویروس می تواند آن سلول های در ظرف را آلوده کند یا خیر.

دانیل کوریتسکس، متخصص بیماری های عفونی و زنان می گوید: نور ماوراء بنفش می تواند یک محلول ضدعفونی کننده بسیار قدرتمند باشد و ما مقدار زیادی از اشعه ماوراء بنفش را از خورشید دریافت می کنیم.

نور مستقیم خورشید می تواند به سرعت در کاهش آلودگی ویروس کرونا روی سطوح کمک کند. در مورد زنده ماندن ویروس کرونا در سایر سطوح مانند لباس یا فرش هنوز ناشناخته است. اعتقادکوریتسکس بر این است که، براساس تحقیقات قبلی، به نظر می رسد که سطوح صاف و سطوح سخت نسبت به پارچه یا سطوح خشن ماندگاری بالایی دارد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *