با شیوع کرونا ویروس، خیلی از افراد برای محافظت از خود در برابر این ویروس، به استفاده از دستکش روی آورده‌اند. پوشیدن هر نوع دستکشی به منظور پیشگیری از ای ویروس الزاما مفید و مؤثر نخواهد بود. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا دستکش‌های نخی در پیشگیری از انتقال بیماری کرونا مؤثرند؟

تأثیر دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا

شواهد موجود بر این اصل وجود دارد بر این باورند که دستکش‌های نخی برای کنترل عفونت، غیرقابل‌استفاده هستند. استفاده از دستکش‌های نخی و یا پلی‌پروپیلن با این شرط که فرد توسط آن‌ها صورت خود را لمس نکند و آن‌ها را به طور مکرر شسته و ضدعفونی کند، می‌تواند مفید باشد. به دلیل منافذ موجود در پارچه، نفوذپذیری این دستکش های نخی بالا بوده و شاید این مورد را بتوان به عنوان دلیلی برای غیرقابل‌استفاده بودن دستکش نخی بیان کرد. شستشو و ضدعفونی کردن به طور مکرر دست‌ها در زمان همه‌گیر بودن کرونا، تحریک پوست و خشکی پوست دست و در برخی موارد حساسیت و آلرژی در پوست دست را به دنبال دارد که برای برطرف کردن این مشکل توصیه می شود که افراد در ساعات پایانی شب و قبل از خواب، از کرم‌های مرطوب‌کننده مناسب پوست دست استفاده کنند و دستکش نخی بپوشند تا پوست دست ها ترمیم یابد.

دستکش نخی یا دستکش لاتکس

در همین راستا سازمان جهانی بهداشت، استفاده از دستکش اعم از دستکش نخی و یا دستکش لاتکس برای عموم را به ‌عنوان اقدام محافظتی مناسب در مواجهه با بیماری کرونا توصیه نکرده و به افراد، پیشنهاد کرده است که رعایت بهداشت فردی و تنفسی و بهداشت دست‌ها را در اولویت هرگونه اقدامات خود قرار دهند. حال این که، برخی از ویروس‌شناسان بیان کرده‌اند که دستکش‌ها عموماً مانند پوست دوم عمل می‌کنند و تنها در صورتی از فرد محافظت خواهند کرد که همانند دست‌ها، به ‌طور منظم شسته شده و مکرر تعویض شوند.

نتیجه گیری

با شواهد موجود، با پوشیدن دستکش های نخی نمی‌توان از عدم انتقال ویروس کرونا به پوست دست مطمئن بود و این دستکش‌ها برای کنترل انتقال این بیماری توصیه نشده اند. بهترین نوع دستکش برای مقاومت در برابر ویروس کرونا، دستکش لاتکس دندانه است که در تمامی بیمارستان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان استفاده از دستکش های لاتکس طولانی بوده و می‌توان آنها را با کمک محلول ضدعفونی کننده مانند ایزوپروپیل الکل، اتانول یا همان الکل طبی ضدعفونی کرد. در هر حال، شست و شوی مکرر دست ها مهم ترین اقدام پیشگیرانه در این جهت می باشد.

مقالات

3 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *