کامپوزیت دندان چیست؟

 

کامپوزیت که یکی از روش‌های لمینت دندان می‌باشد امروزه مورد استقبال زیادی در بین ما ایرانیان قرار گرفته است. کامپوزیت دندان از ماده ای با نام رزین کامپوزیت ساخته می شود که این ماده همان ماده ایست که برای پر کردن دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان عموماً توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی مستقیماً روی دندان قرار داده می شود بدون آنکه نیازی باشد در آزمایشگاه ساخته شوند. متخصص دندانپزشک لایه هایی از مواد کامپوزیت را روی دندان قرار داده و همانند کار مجسمه سازی به آن شکل و فرم داده می شود. هر لایه از کامپوزیت دندان با استفاده از نور لیزر روی دندان محکم می شود. تطبیق رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهمترین چالش های این نوع روکش دندان می باشد.

شرکت دندانه برای رضایت مشتریان با بهترین مجموعه های تخصصی دندانپزشکی با شرایط و تسهیلات ویژه و قیمت بسیار مناسب در زمینه انجام خدمات کامپوزیت و لمینت قرارداد دارد. جهت بهره برداری و استفاده از تخفیفات دندانپزشکی در زمینه کامپوزیت و لمینت با ما تماس حاصل فرمایید.

 

کامپوزیت

کامپوزیت ونیر با استفاده از بهترین مواد کامپوزیت آمریکایی و آلمانی به انتخاب خودتان در مجموعه کلینیک های طرف قرار داد شرکت دندانه قابل ارائه جهت کامپوزیت زیبایی دندانه به شما عزیزان می باشد. کامپوزیت ونیر اصولاً کاربرد زیبایی دارد و جزو دسته های کامپوزیت زیبایی به حساب می آید. در دندانپزشکی نوین اغلب از کامپوزیت دندان های جلو برای پوشاندن عیوب دندان و زیباتر کردن طرح لبخند استفاده می شود. به عنوان مثال مشکلاتی همچون دندان‌های فاصله‌دار یا دندان‌هایی که دچار شکستگی یا لب پریدگی شده اند، و یا دندان هایی که تغییر رنگ داده اند با استفاده از کامپوزیت دندان رفع می شوند.

این روش اغلب برای دندان های جلویی استفاده شده و زیبایی خاصی به دندان هایی که دچار فاصله شده و یا شکسته شده اند می بخشد. در روش کامپوزیت دندان بدون اینکه هیچ تراشی بر روی دندان ها صورت بگیرد و به آن ها آسیب وارد شود، دندان ها درمان می شوند. کامپوزیت ها بدون ایجاد تغییرات شیمیایی در آزمایشگاه ها، به صورت آماده بر روی دندان بیماران به کار گذاشته می شوند. لایه ها کامپوزیتی که بر روی دندان قرار داده می شود مطابق با شکل دندانی فرد شکل می گیرد. لایه های کامپوزیت دندانی بعد از قرار گرفتن بر روی دندان های فرد با استفاده از نور سفت و محکم می شوند.

 

⇓انواع کامپوزیت دندان⇓

 • کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل:

کامپوزیت دانه درشت که به اصطلاح دندان پزشکی به آن کامپوزیت های ماکروفیل می گویند، یکی از قدیمی ترین انواع کامپوزیت های به کار گرفته شده در زیباسازی دهانی و دندانی می باشند. تاریخچه ی استفاده از این نوع کامپوزیت ها به دهه های قبل باز میگردد که دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. این کامپوزیت های قدیمی گاهی با چشم غیر مسلح نیز دیده می شدند چرا که اندازه ی ان ها به ده تا پنجاه میکیرون نیز می رسند. ذرات کاپموزیت دندان قدیمی که در دهه های پیش بر روی دندان مراجعه کنندگان به کار گذاشته می دند در مقایسه با کامپوزیت های که در زمان حال مورد استفاده قرار می گیرند، درشت تر بودند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که درشتی این نوع از کامپوزیت ها به میزان مقاومت ان ها نیز افزوده است. کامپوزیت های دانه درشت و یا ماکروفیل پولیش دندان را سخت تر می کند. از آن جا که با گذشت زمان کامپوزیت های با کیفیت تر و بهتری جایگزین این ماده شد، ماکروفیل ها کم کم از رده خارج شده و کامپوزیت های جدید جای ان را گرفتند.

 • کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل: 

کامپوزیت های دانه ریز از انواع کامپوزیت های دندان می باشند که توسط دندان پزشکان مورد استفاده قرار می گیرند. کامپوزیت دندان دانه ریز و با به عبارتی کامپوزیت ها میکروفیل تکامل یافته ی کلمپوزیت ها ماکروفیل می باشند که خود مزایا و معایب خاصی را دارند. در واقع میکروفیل ها با اصلاح ساختار کامپوزیت های ماکروفیل وارد عرصه ی دندان پزشکی شده در دسترس قرار گرفته اند. هر چند تاریج ساخت این نوع از کامپوزیت ها به گذشته های دوری باز نمی گردد، اما با نگاهی اجمالی می توان رده پای آن ها را در دهه های هفتاد مشاهده کرد.

اندازه و کیفیت کامپوزیت های میکروفیل بسیار ریز بوده و به صد نانومتر می رسد. استفاده از این نوع کامپوزیت های دندانی، بر خلاف کامپوزیت ها نوع قبل یعنی ماکروفیل ها به پولیش دندان شما آسیب وارد نمی کنند، چرا که دانه ریزها از ذرات پر کنننده و مواد پلیمری ساخته شده اند. کامپوزیت های میکروفیل، علاوه بر اینکه هیچ مشکلی را در پولیش دندانی ایجاد نمی کنند، پرداخت دندانی راحتی را نیز در دسترس دندان پزشکان قرار می گذارند.

علارغم تمامی مطالب گفته شده باید به این نکته نیز توجه کرد که اگر چه ریزدانه ها نوع پیشرفته ی کامپوزیت ها ماکروفیل بوده و زیبایی بیشتری را به دندان های بیماران می بخشند، اما مقاومت نوع قدیمی کامپوزیت ها در برابر میکروفیل ها بالاتر می باشد. میکروفیل ها بیشتر از استحکام و مقاومت بخشیدن به دندان ها، جنبه ی زیبایی بیشتری را دارند.

بیشترین کاربرد کامپوزیت های میکروفیل، زیبا بخشی دندان های جلویی فرد می باشد. از آن جا که متریال به کار گرفته شده در این نوع از کامپوزیت ها دارای مقاوت بالایی نیستند، در صورت به کار گرفته شدن در دندان های خلفی نمی توانند فشار زیادی را تحمل کنند. به همین دلیل ممکن است بر اثر خوردن غذا و فشاری که به دندان ها واردی می شود دچار خرابی و شکستگی شوند.

 • هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید:

کامپوزیت هیبرید از دیگر انواع کامپوزیت دندانی می باشد که غالبا توسط دندان پزشکی ها مورد استفاده قرار گرفته می شود.  میکرو هیبرید و نانوهیبرید نام دیگر کامپوزیت های هیبریدی می باشند. از خصوصیات کامپوزیت های هیبریدی می توان به مقاومت بالای ان اشاره کرد. در واقع این نوع از کامپوزیت دندان با دست کاری مزایا و معایب کامپوزیت های پیشین خود توانسته اند محبوب دندان پزشکان و مراجعین آن ها قرار بگیرند. کامپوزیت دندان هیبریدی را می توان بین دو طیف کامپوزیت نهای میکروفیل و ماکروفیل دانست که با حذف معایب و حفظ مزایا وارد عرصه دندان پزشکی شده اند.

این کامپوزیت ها علاوه بر حفظ مقاومت دندان ها به زیباسازی آن ها نیز کمک خواهند کرد، این در صورتی است که کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل در صورت داشتن زیبایی مقاوت بخشی ضعیفی داشته و در صورت استحکام بالا، از نظر زیباسازی عملکرد ضعیفی را در دندان های بیمار ارائه می کردند. بنابراین یکی از ویژگی های مثبت کامپوزیت های نانوهیبرید داشتن دو ویژگی زیبایی و مقاومت در کنار هم می باشد.

 • نانو کامپوزیت‌ها: 

نانو کامپوزیت ها، نوع دیگری از کامپوزیت مورد استفاده در دندان پزشکی ها می باشند. این مواد نسل جدید کامپوزیت می باشند که استفاده از آن ها در بین دندان پزشکی ها رایج بوده و حاوی ذراتی به اندازه ی ۲۰ نانومتر می باشند. نحوه عملکرد ذرات نانو کامپوزیت به گونه ای می باشد که به یکدیگر متصل شده و نانو خوشه را تشکیل می دهند. نانو خوشه و یا ذرات نانو کلاستر دارای ویژگی منحصر به فردی می باشند که در دندان های فرد مراجعه کننده جاگزین شده و مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت بالا در برابر ساییدگی، قدرت، قابلیت پولیش و استحکام از ویژگی های کامپوزیت نانو می باشد.

کامپوزیت دندان

ترکیبات کامپوزیت دندان

از ترکیبات کامپوزیت دندانت می توان به مواد زیر اشاره کرد:

 • ماتریکس رزینی
 • ذرات فیلر
 • عامل اتصال دهنده ماتریکس و فیلر
 • آغازگر و تسریع کننده واکنش پلیمریزاسیون

 

جهت کسب اطلاع دقیق قیمت ها و خرید آنلاین کامپوزیت دندان از بزرگترین فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی دنسیس اینجا کلیک نمایید

لمینت

لمینت دندان یکی از تاثیر گذارترین روش های زیبایی در داشتن لبخندی زیباست. داشتن یک لبخند زیبا یکی از ویژگی‌های جذاب و منحصر به فردی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. تاثیر‌گذار‎‌ترین عامل برای داشتن لبخندی زیبا و شکیل، زیبایی دندان‌ها می‌باشد. یکی از راه‌هایی که به شما در داشتن دندان‌هایی زیبا کمک می‌کند، لمینت دندان است. در روش لمینت به وسیله موادی به سفید رنگ و یا همرنگ با دندان، ایرادات مختلف دندان مثل شکل ظاهری و یا فاصله‌های زیاد بین دندان‌ها اصلاح می‌ شود.

روکش لمینت مخصوص دندان پوششی نازک از جنس سرامیک می باشد که توسط متخصصین دندان پزشکی زیبایی به دندان ها چسبانده می شوند و ظاهر زیباتری را به دندان ها می دهد. تمامی لمینت های تمام سرامیکی با استفاده از بهترین برندهای المانی و امریکایی به انتخاب خودتان در مجموعه های تخصصی دندانپزشکی طرف قرارداد با مجموعه دندانه می باشند.


 

سوالات متدوال کامپوزیت و لمینت

 

حتما برای خیلی از شما که به زیبایی دندان خود اهمیت می دهید سوالاتی بوجود آمده مانند: کامپوزیت و لمینت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ کامپوزیت ونیر چیست، انواع کامپوزیت ونیر، روش های آن، مزایا، مشکلات، هزینه، روش های نگهداری از آن و غیره… در این مقاله تمامی ابهامات شما برطرف خواهد شد.

کامپوزیت ونیر و لمینت ونیر چیست؟

ونیر روش درمانی برای اصلاح بدرنگی ها ونافرمی دندانهاست با هدف افزایش زیبایی دندانها به کار برده می شود. ونیرها یا کامپوزیت هستند یا به صورت لمینت سرامیکی استفاده می شوند. اما قبل از تمامی این موارد باید خدمت شما عرض کنم که لازمه در ابتدا باید  جرم گیری و بروساژ دندان را انجام دهید تا بتوانید از خدمات کامپوزیت ونیر و لمینت ونیر ما استفاده کنید.

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیرهای کامپوزیتی انواع متفاوتی دارد که امروزه با پیشرفت علم تفاوت های زیادی به وجود آمده که با توجه به سلیقه بیمار در رنگ و نوع می توان به همه نیازها پاسخ داد.

کامپوزیت

ونیر کامپوزیتی؟

در روش ونیر کامپوزیتی دندان تراش نمی خورد خیلی جزئی است و در یک جلسه در مطب انجام می شود و ساختار دندان سالم می ماند و ضعیف نمی شود و ماده های همرنگ دندان روی سطح دندان قرار می گیرد.

ونیر کامپوزیت، نوع دیگری از درمان های دندان و سلامت می باشند که در یک جلسه فرم داده می شوند. این فرم دادن به مدت پنج ساعت برای هر فک زمان بر خواهد بود. در این نوع از درمان ها نیاز به تراش دادن و قالب گیری دیده نمی شود. درمان های دهانی و دندانی که از این نوع می باشند معمولا دائمی نیستند و ماندگاری آن ها نسبت به لمینت کم تر می باشد. چرا که در لمینت ها تراش دندانی و قالب گیری صورت می گیرد. در درمان های کامپوزیتی در صورتی که کیس صحیحی انتخاب شود، نیازی به تراش دندان ها دیده نمی شود و در صورتی که به صورت صحیح و تخصصی در دندان های بیمار کار شوند، باعث التهاب لثه ها نخواهند شد.

علاوه بر این، ماندگاری کامپوزیت ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل استفاده از مواد با کیفیت و مناسب می باشد. در صورتی که برای دندان های بیماران از مواد مرغوب و با کیفیتی استفاده شود، دندان های آن ها کم تر دچار تغییر رنگ می شوند و رنگ آن ها در طول سال ها ثابت باقی می ماند.

ونیر لمینتی؟

لمینیت سرامیک های نازکی است که توسط لابراتوار تهیه می شود دندان تراش می خورد و نیاز به حضور ٢،٣ جلسه مریض در مطب دارد ولی رنگ و استحکام زیباتری دارد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت های نانوسرامیک؟

کامپوزیت های نسل جدید که ذرات سرامیک در ماده های هم رنگ دندان مخلوط شده و زیبایی بیشتری نسبت به کامپوزیت های ساده دارد و مقاومت بالاتری دارد.

مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت؟

کامپوزیت

 • دندان تراش نمی خورد
 • در یک جلسه انجام می شود
 • هزینه کمتری دارد

لمینت

 • دندان تراش می خورد
 • چند جلسه کار می برد
 • هزینه بیشتری دارد

اما در بعضی از موارد هست که دندان شما ترتیب و نظم خوبی دارد و جنس دندان شما نیز خوب است ولی به دلایلی رنگ دندانتان دلخواه شما نیست. یک راه حل کم هزینه تر برای شمایی که نظم دندانتان خوب است وجود دارد.  بلیچینگ دندان راهی نوین برای سفید کردن دندان است.

سوالات متداول

 1. ۱
  کدام روش صدمه کمتری وارد می کند و دندان تراش نمی خورد؟
 2. ۲
  کدام روش زیباتر و مقاوم تر است؟
 3. ۳
  کدام روش ماندگاری بالاتری دارد؟

اگردندانهای مرتبی دارید و برای افزایش زیبایی یا سفیدی بیشتر یا تغیرات جزیی در فرم دندانها می خواهید ونیر کنید گزینه بهتر ونیرهای کامپوزیتی اما در بعضی کیسها به علت تغییر رنگها شدید یا بد شکلی شدید دندانها انتخاب لمینت بهتر است.

 

چه تفاوتی بین کامپوزیتهای دندانی و لمینت دندان وجود دارد؟

 • یکی از تفاوت هایی که می توان بین دو درمان کامپوزیت و لمینت دندان قائل شد، جنس ماده ای است که دندان پزشکان برای آن ها استفاده می کنند.
 • پروسه ی زمانی که برای هر کدام از درمان های کامپوزیتی و لمینت به کار می رود با یک دیگر تفاوت های اساسی را دارند. به طور مثال مراجعینی که درمان ها با لمینت آغاز می شود، به سه هفته زمان نیاز دارند. چرا که پروسه ی زمانی برای درمان کامل دندان توسط لمینت ها سه هفته می باشد. اما بیمارانی که به درمان های کامپوزیتی نیاز دارند، درمان آن ها در زمان کم تری صورت می پذیرد. به طور مثال معمولا آن ها به یک جلسه درمان برای یک فک نیاز دارند.
 • یکی دیگر از تفاوت های عمده ی درمان های کامپوزیتی و لمینت دندان این است که در درمان های لمینت به تراش کاری و قالب گیری نیاز است که همین موضوع ماندگاری ان را نیز افزایش می دهد. این در صورتی است که کامپوزیت نیازی به تراش و قالب گیری ندارد.
 • پالیش یکی دیگر از تفاوت های این دو درمان می باشد. در واقع، لمینت های سرامیکی به پالیش نیازندارند. اما، کامپوزیت ها در فاصله ی زمانی یک ساله به پالیش نیاز دارند.
 • در صورتی که کامپوزیت های اعمال شده بر روی دندان های بیمار دچار آسیب دیدگی و یا لب پر شد، بیمار می تواند آن را ترمیم کرده و دندان خود را مانند روز اول کند. در صورتی که این امکان برای درمان های لمینت دندان وجود ندارد. اگر دندان های لمینت شده دچار لب پری شدند امکان ترمیم آن ها وجود ندارد.

 


روش های نگهداری کامپوزیت و لمینت

باید خیلی مراقب جویدن و گاز زدن ساندویج و مواد غذایی سفت باشیدو میوه ها بود و از شکستن تخمه پرهیز کرد و سالانه چک اپ بشه دندان و لثه و بهداشت دندانها و نخ دندان باید به مراتب بیشتر رعایت شود.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟

کامپوزیت دندان، روشی می باشد که فرد توسط آن می تواند توسط انجام آن به زیبایی های دهانی و دندانی برسد. اما طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان ها مانند هر چیزی به نحوه ی مراقبت بیمار از آن بستگی دارد. البته برای افزایش طول عمر و ماندگاری کامپوزیت های دندانی راهکارهایی نیز توسط دندان پزشکان به بیماران پیشنهاد می شود. نخوردن غذاها و میوه های سخت، از جمله مراقبت هایی است که مراجعه کنندگان باید آن را رعایت کرده تا دندانشان دچار لب پریدگی نشود.

به صورت کلی عمر و ماندگاری کامپوزیت های دندان بسیار بالا می باشد. اما این موضوع به این معنی نیست که آن ها در برابر هر گونه ضربه ای دارای مقاومت می باشند. همان طور که گفته شد برای افزایش طول عمر و ماندگاری آن نها باید نکاتی را رعایت کرد. در واقع عامل حفظ و نگهداری از کامپوزیت های دندان، بهداشت شخصی می باشد. در صورتی که فرد بهداشت شخصی خود را به صورت کاملی رعایت کرده و دخانتیات مصرف نکند کامپوزیت های به کار برده شده در دندان های وی ماندگاری بالایی را پیدا خواهند کرد.