کامپوزیت دندان چیست؟

 

کامپوزیت که یکی از روش‌های لمینت دندان می‌باشد امروزه مورد استقبال زیادی در بین ما ایرانیان قرار گرفته است. کامپوزیت دندان از ماده ای با نام رزین کامپوزیت ساخته می شود که این ماده همان ماده ایست که برای پر کردن دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان عموماً توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی مستقیماً روی دندان قرار داده می شود بدون آنکه نیازی باشد در آزمایشگاه ساخته شوند. متخصص دندانپزشک لایه هایی از مواد کامپوزیت را روی دندان قرار داده و همانند کار مجسمه سازی به آن شکل و فرم داده می شود. هر لایه از کامپوزیت دندان با استفاده از نور لیزر روی دندان محکم می شود. تطبیق رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهمترین چالش های این نوع روکش دندان می باشد.

کامپوزیت دندان

شرکت دندانه برای رضایت مشتریان با بهترین مجموعه های تخصصی دندانپزشکی با شرایط و تسهیلات ویژه و قیمت بسیار مناسب در زمینه انجام خدمات کامپوزیت و لمینت قرارداد دارد. جهت بهره برداری و استفاده از تخفیفات دندانپزشکی در زمینه کامپوزیت و لمینت با ما تماس حاصل فرمایید.

 

کامپوزیت

کامپوزیت ونیر با استفاده از بهترین مواد کامپوزیت آمریکایی و آلمانی به انتخاب خودتان در مجموعه کلینیک های طرف قرار داد شرکت دندانه قابل ارائه جهت کامپوزیت زیبایی دندانه به شما عزیزان می باشد. کامپوزیت ونیر اصولاً کاربرد زیبایی دارد و جزو دسته های کامپوزیت زیبایی به حساب می آید. در دندانپزشکی نوین اغلب از کامپوزیت دندان های جلو برای پوشاندن عیوب دندان و زیباتر کردن طرح لبخند استفاده می شود. به عنوان مثال مشکلاتی همچون دندان‌های فاصله‌دار یا دندان‌هایی که دچار شکستگی یا لب پریدگی شده اند، و یا دندان هایی که تغییر رنگ داده اند با استفاده از کامپوزیت دندان رفع می شوند.

 

⇓انواع کامپوزیت دندان⇓

 • کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل:

کامپوزیت های درشت دانه و یا ماکروفیل نوعی از کامپوزیت ها می باشند که در دندان پزشک ها موارد استفاده متعددی داشته و دارای دوام بیشتری هستند. این نوع کامپوزیت ها اولین نوع موادی هستند که به بازار وارد شده اند.

 • کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل: 

کامپوزیت های ریز دانه و میکروفیل، نوع دیگری از کامپوزیت ها مورد استفاده توسط دندان پزشک ها می باشند. این نوع کامپوزیت ها همان طور که از نام آن ها برمی آید دارای دانه های ریزی می باشند. کامپوزیت های دانه ریز در مقابل کامپوزیت های دانه درشت دارای مقاومت کم تری می باشند.

 • هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید:

هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید نوع دیگری از کامپوزیت های مورد استفاده در دندان پزشکی می باشند. این نوع کامپوزیت ها بین کامپوزیت های میکروفیل و ماکروفیل قرار می گیرند. ذرات به کار برده شده در کامپوزیت هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر و همچنین ذراتی به اندازه ۴۰ نانومتر می باشند. این ذرات دارای فیبر بالایی می باشند که مقاومت دندان ها را در برابر سایش ها افزایش می دهند. یکی از ویژگی هایی که مراجعه کنندگان قبل از انجام این کار باید آن را در نظر بگیرند این می باشد که این مواد به مرور زمان دچار استهلاک شده و ممکن است زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد. سطح ترمیم این ماده یکدست نبوده و باعث کاهش تاثیر پولیش بر روی دندان ها می شود.

 • نانو کامپوزیت‌ها: 

نانو کامپوزیت ها، نوع دیگری از کامپوزیت مورد استفاده در دندان پزشکی ها می باشند. این مواد نسل جدید کامپوزیت می باشند که استفاده از آن ها در بین دندان پزشکی ها رایج بوده و حاوی ذراتی به اندازه ی ۲۰ نانومتر می باشند. نحوه عملکرد ذرات نانو کامپوزیت به گونه ای می باشد که به یکدیگر متصل شده و نانو خوشه را تشکیل می دهند. نانو خوشه و یا ذرات نانو کلاستر دارای ویژگی منحصر به فردی می باشند که در دندان های فرد مراجعه کننده جاگزین شده و مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت بالا در برابر ساییدگی، قدرت، قابلیت پولیش و استحکام از ویژگی های کامپوزیت نانو می باشد.

کامپوزیت دندان

ترکیبات کامپوزیت دندان

از ترکیبات کامپوزیت دندانت می توان به مواد زیر اشاره کرد:

 • ماتریکس رزینی
 • ذرات فیلر
 • عامل اتصال دهنده ماتریکس و فیلر
 • آغازگر و تسریع کننده واکنش پلیمریزاسیون

 

جهت کسب اطلاع دقیق قیمت ها و خرید آنلاین کامپوزیت دندان از بزرگترین فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی دنسیس اینجا کلیک نمایید

لمینت

لمینت دندان یکی از تاثیر گذارترین روش های زیبایی در داشتن لبخندی زیباست. داشتن یک لبخند زیبا یکی از ویژگی‌های جذاب و منحصر به فردی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. تاثیر‌گذار‎‌ترین عامل برای داشتن لبخندی زیبا و شکیل، زیبایی دندان‌ها می‌باشد. یکی از راه‌هایی که به شما در داشتن دندان‌هایی زیبا کمک می‌کند، لمینت دندان است. در روش لمینت به وسیله موادی به سفید رنگ و یا همرنگ با دندان، ایرادات مختلف دندان مثل شکل ظاهری و یا فاصله‌های زیاد بین دندان‌ها اصلاح می‌ شود.

روکش لمینت مخصوص دندان پوششی نازک از جنس سرامیک می باشد که توسط متخصصین دندان پزشکی زیبایی به دندان ها چسبانده می شوند و ظاهر زیباتری را به دندان ها می دهد. تمامی لمینت های تمام سرامیکی با استفاده از بهترین برندهای المانی و امریکایی به انتخاب خودتان در مجموعه های تخصصی دندانپزشکی طرف قرارداد با مجموعه دندانه می باشند.


 

سوالات متدوال کامپوزیت و لمینت

 

حتما برای خیلی از شما که به زیبایی دندان خود اهمیت می دهید سوالاتی بوجود آمده مانند: کامپوزیت و لمینت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ کامپوزیت ونیر چیست، انواع کامپوزیت ونیر، روش های آن، مزایا، مشکلات، هزینه، روش های نگهداری از آن و غیره… در این مقاله تمامی ابهامات شما برطرف خواهد شد.

کامپوزیت ونیر و لمینت ونیر چیست؟

ونیر روش درمانی برای اصلاح بدرنگی ها ونافرمی دندانهاست با هدف افزایش زیبایی دندانها به کار برده می شود. ونیرها یا کامپوزیت هستند یا به صورت لمینت سرامیکی استفاده می شوند. اما قبل از تمامی این موارد باید خدمت شما عرض کنم که لازمه در ابتدا باید  جرم گیری و بروساژ دندان را انجام دهید تا بتوانید از خدمات کامپوزیت ونیر و لمینت ونیر ما استفاده کنید.

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیرهای کامپوزیتی انواع متفاوتی دارد که امروزه با پیشرفت علم تفاوت های زیادی به وجود آمده که با توجه به سلیقه بیمار در رنگ و نوع می توان به همه نیازها پاسخ داد.

کامپوزیت

ونیر کامپوزیتی؟

در روش ونیر کامپوزیتی دندان تراش نمی خورد خیلی جزئی است و در یک جلسه در مطب انجام می شود و ساختار دندان سالم می ماند و ضعیف نمی شود و ماده های همرنگ دندان روی سطح دندان قرار می گیرد.

ونیر لمینتی؟

لمینیت سرامیک های نازکی است که توسط لابراتوار تهیه می شود دندان تراش می خورد و نیاز به حضور ٢،٣ جلسه مریض در مطب دارد ولی رنگ و استحکام زیباتری دارد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت های نانوسرامیک؟

کامپوزیت های نسل جدید که ذرات سرامیک در ماده های هم رنگ دندان مخلوط شده و زیبایی بیشتری نسبت به کامپوزیت های ساده دارد و مقاومت بالاتری دارد.

مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت؟

کامپوزیت

 • دندان تراش نمی خورد
 • در یک جلسه انجام می شود
 • هزینه کمتری دارد

لمینت

 • دندان تراش می خورد
 • چند جلسه کار می برد
 • هزینه بیشتری دارد

اما در بعضی از موارد هست که دندان شما ترتیب و نظم خوبی دارد و جنس دندان شما نیز خوب است ولی به دلایلی رنگ دندانتان دلخواه شما نیست. یک راه حل کم هزینه تر برای شمایی که نظم دندانتان خوب است وجود دارد.  بلیچینگ دندان راهی نوین برای سفید کردن دندان است.

سوالات متداول

 1. ۱
  کدام روش صدمه کمتری وارد می کند و دندان تراش نمی خورد؟
 2. ۲
  کدام روش زیباتر و مقاوم تر است؟
 3. ۳
  کدام روش ماندگاری بالاتری دارد؟

اگردندانهای مرتبی دارید و برای افزایش زیبایی یا سفیدی بیشتر یا تغیرات جزیی در فرم دندانها می خواهید ونیر کنید گزینه بهتر ونیرهای کامپوزیتی اما در بعضی کیسها به علت تغییر رنگها شدید یا بد شکلی شدید دندانها انتخاب لمینت بهتر است.


روش های نگهداری کامپوزیت و لمینت

باید خیلی مراقب جویدن و گاز زدن ساندویج و مواد غذایی سفت باشیدو میوه ها بود و از شکستن تخمه پرهیز کرد و سالانه چک اپ بشه دندان و لثه و بهداشت دندانها و نخ دندان باید به مراتب بیشتر رعایت شود.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟

کامپوزیت دندان، روشی می باشد که فرد توسط آن می تواند توسط انجام آن به زیبایی های دهانی و دندانی برسد. اما طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان ها مانند هر چیزی به نحوه ی مراقبت بیمار از آن بستگی دارد. البته برای افزایش طول عمر و ماندگاری کامپوزیت های دندانی راهکارهایی نیز توسط دندان پزشکان به بیماران پیشنهاد می شود. نخوردن غذاها و میوه های سخت، از جمله مراقبت هایی است که مراجعه کنندگان باید آن را رعایت کرده تا دندانشان دچار لب پریدگی نشود.

به صورت کلی عمر و ماندگاری کامپوزیت های دندان بسیار بالا می باشد. اما این موضوع به این معنی نیست که آن ها در برابر هر گونه ضربه ای دارای مقاومت می باشند. همان طور که گفته شد برای افزایش طول عمر و ماندگاری آن نها باید نکاتی را رعایت کرد. در واقع عامل حفظ و نگهداری از کامپوزیت های دندان، بهداشت شخصی می باشد. در صورتی که فرد بهداشت شخصی خود را به صورت کاملی رعایت کرده و دخانتیات مصرف نکند کامپوزیت های به کار برده شده در دندان های وی ماندگاری بالایی را پیدا خواهند کرد.