انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت

ایجاد رنگ طبیعی برای دندان با استفاده از مواد مصنوعی، کار چندان راحتی نیست، به همین خاطر انتخاب درست رنگ کامپوزیت دندان، اهمیت بسیاری دارد. بنابراین باید مطمئن شوید که انتخاب اشتباهی انجام ندهید. راهنمای رنگ، از کامپوزیت ساخته‌شده است و می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. در ابتدا باید از جدول کلاسیک رنگ‌ها، رنگ مناسب را انتخاب کنیم. سپس با کمک گرفتن از مدل سه‌بعدی، می‌توانید بهترین رنگ برای دندان خود پیدا کنید. درنهایت، در مطب دندانپزشکی می‌توانید رنگ مناسب برای دندان‌های خود را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی انتخاب رنگ مناسب از جدول ویتا می‌پردازیم.

چطور به‌وسیله راهنمای کلاسیک ویتا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟

راهنمای رنگ کلاسیک ویتا، ۱۶ دامنه رنگی از A1 تا  D4دارد که شما به‌وسیله آن‌ها می‌توانید بهترین رنگ را برای ترمیم دندانتان پیدا کنید.

این دسته‌بندی به شما این امکان را می‌دهد که بهترین رنگ نزدیک به رنگ دندانتان را تشخیص دهید و سپس میزان درخشندگی‌اش را معلوم کنید.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت

 

۱)    رنگ‌ها

رنگ سایه‌ها اولین بار به ترتیب زیر دسته‌بندی شدند:

 • قرمز- قهوه‌ای: A1-A2-A3-A3,5-A4
 • قرمز – زرد: B1-B2-B3-B4
 • مایل به خاکستری: C1-C2-C3-C4
 • قرمز -خاکستری: D2-D3-D4

۱)    درخشندگی

همه این رنگ‌ها، چه C, B,A یا D به‌وسیله شماره‌هایی از روشن‌ترین، شماره ۱ تا تاریک‌ترین و شدیدترین، شماره ۴ دسته‌بندی شده‌اند. بنابراین رنگ شماره A1، رنگ قرمز-قهواه ای خواهد بود مثل رنگ A2، اما دومی کمی تیره‌تر است.

۲)    انتخاب کامپوزیت

هنگامی‌که رنگ مشخص شد، شما می‌توانید از کامپوزیت موردنظر رنگی را که مشخص کرده‌اید، استفاده کنید. کارخانه‌های بسیاری هستند که کامپوزیت‌هایی باکیفیت بالا تولید می‌کنند. اغلب این کامپوزیت‌ها با ۱۶ رنگ جدول ویتا هماهنگ هستند.

پیدا کردن رنگ کامپوزیت دندان مناسب به‌وسیله راهنمای سه‌بعدی پیشرفته ویتا

بعد از سال‌ها مطالعه آماری بر روی رنگ طبیعی دندان بیماران، کارخانه ویتا جدول رنگی‌اش را ارتقاء داد. آن‌ها دریافتند که جدول رنگی قبلی تنها بعضی از رنگ مایه‌های سفید را پوشش می‌دهد و بعضی رنگ‌ها در دندان بیماران در جدول وجود ندارد. برای بهبود این جدول، ویتا راهنمای پیشرفته سه‌بعدی با ۲۶ رنگ کامپوزیت دندان و سه مرحله انتخاب رنگ که شامل تشخیص روشنایی گروه، پیدا کردن سطح خلوص رنگ و سپس پیدا کردن رنگ موردنظر است، به وجود آورده است.

۱)    شناسایی درخشان‌ترین گروه

در آغاز این سؤال پرسیده می‌شود که درخشندگی هر گروه چگونه مشخص می‌شود. در جدول سه‌بعدی، درخشندگی‌ها به‌صورت روشن‌ترین (گروه صفر، مرتبط به رنگ‌های سفید) تا تیره‌ترین (گروه پنج) دسته‌بندی شده‌اند.

برای این شناسایی، شما می‌توانید از یک عکس سیاه‌سفید از جدول رنگی استفاده کنید؛ که به شما کمک کند تا راحت‌تر میزان درخشندگی را در هر گروه مشخص کنید.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت

برای مثال تصور کنید برای دندانی که می‌خواهید ترمیم شود، شما گروه ۲ را انتخاب کنید.

۲)    پیدا کردن رنگ کامپوزیت دندان

پس از گزینش درخشان‌ترین گروه، رنگ موردنظر باید انتخاب شود. در حقیقت، دندان‌ها ممکن‌است رنگ زرد یا قرمز داشته باشند. این مسئله به‌وسیله حروف L، M، یا R مشخص می‌شود.

 • L مطابق با رنگ زرد
 • M رنگ طبیعی
 • R مطابق با رنگ قرمز

در مثال قبل بعد از انتخاب گروه ۲، بررسی می‌کنیم که رنگ دندان ما به کدام رنگ نزدیک‌تر است، اگر تا حدودی صورتی رنگ بود. دندان متعلق به گروه R است؛ بنابراین ما آن را به‌عنوان دندان گروه R2 مشخص می‌کنیم.

۳)    پیدا کردن شدت رنگ کامپوزیت دندان

آخرین مرحله، پیدا کردن سطح شدت رنگ کامپوزیت دندان است. شدت رنگ هر گروه مشخص را پیدا کنید. سپس شدت رنگ را به یک تا سه تقسیم کنید.

می‌توانیم به مثال قبل بازگردیم ما باید شدت رنگ را بر اساس مرجع هرکدام از گروه‌ها انتخاب کنیم. اگر شدت رنگ شماره ۲ را برای مثال خود انتخاب کنیم، شماره مطابق با آن برابر ۲R2 است.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت

۴)    هنگامی‌که رنگ موردنظر مشخص شد، چه کامپوزیتی را انتخاب کنیم؟

حالا می‌توانید با راهنمای سه‌بعدی پیشرفته ویتا، رنگ طبیعی دندان خود را به‌طور دقیق پیداکرده و سپس بهترین کامپوزیت را انتخاب کنید. این راهنما به شما ترکیب دقیق کامپوزیتی را می‌خواهید به کار ببرید، خواهد گفت. در حقیقت این راهنما یک تعریف کامل ریاضی‌وار برای شما فراهم می‌کند که به شما این امکان را می‌دهد تا رنگ‌های مختلف را انتخاب کنید.

نکته‌های برای تشخیص رنگ کامپوزیت دندان

در ادامه به نکته‌هایی اشاره می‌کنیم تا از هر جدول رنگی که استفاده می‌کنید، از ایجاد انحراف برای انتخاب مناسب رنگ کامپوزیت دندان، جلوگیری شود.

 • مطمئن شوید که انتخاب رنگ برای کامپوزیت دندان را زیر نور طبیعی انجام می‌دهید. نور روز برای این کار ایده‌آل است.
 • ترجیحتان این باشد که یک محیط طبیعی را انتخاب کنید. از آرایش کردن، رژ لب و لباس‌های روشن دوری‌کنید.
 • به ‌سرعت انتخاب کنید، اولین انتخاب را ترجیح دهید، زیرا بعد از ۵ تا ۷ ثانیه، چشم‌ها خسته می‌شوند.
 • تست را قبل از آماده‌سازی دندان برای هیدروژن زدایی انجام دهید زیرا پس از آن دندان خیلی سفید می‌شود.
 • دندان‌های هم‌جوار و رنگشان را در نظر بگیرید.
 • فراموش نکنید که هر بار پس از استفاده از جدول رنگی آن را ضدعفونی کنید.

کلام آخر

در پایان، کامپوزیت بدون شک بیشترین ماده‌ای است که روزانه در دندان‌پزشکی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و از آن برای ترمیم مستقیم یا غیرمستقیم دندان، پر کردن فاصله بین دندان‌ها و غیره استفاده می‌شود؛ بنابراین پیدا کردن روشی که به ما کمک کند تا رنگ کامپوزیت هماهنگ با رنگ ناحیه ترمیم‌شده را تشخیص دهیم، سخت است. با استفاده از جدول راهنمای رنگ، شما می‌توانید به‌راحتی رنگ موردنظر خود را پیداکرده و بر اساس آن کامپوزیت مربوط به آن را سفارش دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *