کامپوزیت

ونیر کامپوزیت دندان، یک جایگزین محافظه کارانه در برابر لمینت دندان به شمار می‌آید. ونیر کامپوزیت‌ها از جنس رزین نیمه‌شفاف هستند و فقط در ۱ جلسه می‌توانند توسط دندانپزشک با ظرافتی خاص بر روی دندان بیمار نصب شده و محکم شوند. ونیرکامپوزیت‌ دندان، بسیار متنوع‌تر و مقرون به صرفه‌تر از لمینت‌ها هستند.


ونیر کامپوزیت‌ها به علت مقرون به صرفه بودن و قیمت کمتری که دارند، سرعت انجام بالاتر و داشتن ظاهر زیباتر و طبیعی‌تر  در بین مردم، از محبوبیت و شهرت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند. می توانیم بسته به تمایل و سلیقه بیمار روی هر تعداد از دندان‌های مورد نظر وی کامپوزیت نصب کرد.

لازم به ذکر است که هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هزینه ی ساخت لبخندی زیبای هالیوودی با ونیر کامپوزیت دندان، به مراتب بسیار کمتر از لمینت دندان می‌باشد. ونیر کامپوزیت دندان می تواند جایگزینی مناسب برای لمینت‌های از جنس سرامیک باشند و نقص‌های زیادی که ممکن است افراد را از داشتن لبخندی زیبا منع کند را برطرف کنند.


رزین کامپوزیت دندان چیست؟


رزین ماده‌ای است که در دندانپزشکی دارای کاربردهای بسیار زیادی است. رزین ماده‌ای خمیری است که مانند بتونه به خود شکل می‌گیرد و تا زمانی که به شکل دلخواه برسد قابل تغییر شکل خواهد بود.

کامپوزیت

زمانی که دندانپزشک موفق به ایجاد شکل مورد نظر در آن می‌شود، با استفاده از اشعه خاصی به سفت کردن آن می‌پردازد. مواد کامپوزیتی هر روزه در حال پیشرفت و توسعه هستند تا به نتایجی طبیعی، شفاف و بهتر از گذشته برای بیماران منجر شوند. کامپوزیت‌ها دارای امنیت و تاثیرگذاری زیادی هستند که توسط میلیون‌ها نفر در جهان مورد استقبال قرار گرفته‌اند. برای خرید بلیچینگ دندان به این صفحه مراجعه کنید.


ونیرهای رزین کامپوزیت دندان


ونیر‌های رزین کامپوزیت، نتیجه و حاصل بستن رزین کامپوزیت‌ها روی دندان، محکم نمودن و صیقل دادن آن‌ها می‌باشد تا دندانی با ظاهر زیبا و بسیار جذاب به بیماران هدیه کند. این لایه جدید در دندان، دندان طبیعی را که دچار خرابی، پوسیدگی یا به اصطلاح کرم‌خوردگی، تغییر رنگ و زرد شدن و دیگر مشکلات ظاهری شده‌اند، را به خوبی می پوشاند.


مزایای ونیر کامپوزیت چیست؟


ونیر کامپوزیت‌ها مزایای بسیار متعددی دارند که مهم‌ترین آنان مقرون به صرفه بودنشان می‌باشد. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم کامپوزیت‌ها در نسبت به لمینت‌ا، بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر بوده و از آن جاییکه بیشتر هزینه‌های آن را بیمه‌ها مورد پوشش قرار نمی‌دهند و بیمار باید خودش هزین‌ها را متقبل شود، این تفاوت قیمت موجود در بین این دو، بسیار اهمیت دارد.

کامپوزیت

قیمت لمینت دندان  اغلب متغیر بوده و به عوامل مختلف بستگی دارد. در حالی که قیمت کامپوزیت دندان تا حد زیادی ثابت و مشخص است.


از مزایا . فواید دیگر کامپوزیت‌ها می توان به ساخته شدن سریع و مفید آن‌ها در طی یک جلسه اشاره کرد. ونیر کامپوزیت‌ها به جای شکل گرفتن و طراحی شدن در آزمایشگاه‌ها، روی دندان شکل می‌گیرد. پس از آن، رزین مستقیما روی دندان‌ها قرار گرفته و توسط دندانپزشک ساخته می‌شود.

رزین شکل گرفته شده و طراحی شده، در نهایت با اشعه‌ای شدید محکم شده که در صورت لزوم و بنا به درخواست بیمار، احتمال دارد لایه‌هایی دیگر از رزین، روی لایه قبلی قرار گیرد.

پس از اتمام این مراحل، رزین ریخته شده روی دندان باید صاف شده صیقل داده شود تا ظاهری طبیعی‌ و شبیه به دندان واقعی پیدا کند. روند کامپوزیت نمودن دندان‌ها، کمتر تهاجمی بوده و با سرعت بسیار بالاتری انجام می‌گیرد.

بطور کلی بزرگ‌ترین مزیت کامپوزیت‌ها این می‌باشد که در روند کامپوزیت‌ها تغییر بسیار کمی روی دندان طبیعی صورت گرفته و این تغییر آنقدری نیست که نتوانیم در صورت لزوم، کامپوزیت‌ها را تعویض کرد یا بطور کلی، آن‌ها را از روی دندان مورد نظر برداشت.


معایب ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت‌ها ممکن است مقرون به صرفه باشند، اما مقاومت لمینت‌ها را ندارند و اغلب در صورت آسیب دیدن و شکستگی، باید تعویض شوند که این خود شامل هزینه‌هایی اضافه می‌باشد. در نهایت این هزینه‌ها ممکن است حتی به مراتب بیشتر از هزینه لمینت‌های سرامیکی و یا دیگر روش‌ها باشد. معمولا ونیر کامپوزیت‌ها بیشتر از دو سال دوام نمی‌آورند.

به علاوه اینکه کامپوزیت‌ها بیشتر از دیگر ونیر‌ها مستعد زرد شدن و تغییر رنگ می‌باشند . این ضعف می‌تواند باعث شکستگی و افتادن کامپوزیت‌ها نیز بشود. در صورتیکه به دنبال لبخندی زیبا و جذاب هستید، باید این نکته را در نظر بگیرید که ونیر کامپوزیت‌ها در مقایسه با سایر ونیر‌ها از ظاهری مشابه دندان واقعی و شکلی کاملا طبیعی برخوردار نیستند. برای خرید دستکش لاتکس کلیک کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *