هزینه کامپوزیت دندان

چه عواملی در هزینه کامپوزیت دندان تاثیر می‌گذارند؟

عواملی مختلفی در هزینه کامپوزیت دندان دخیل هستند، شاید مهم‌ترین فاکتور، موادی است که دندان‌پزشک از آن استفاده می‌کند. این روزها انجام کامپوزیت دندان در بین افراد بسیار رایج شده و افراد زیادی بدین منظور به دندان پزشک مراجعه می‌کنند. اما هزینه کامپوزیت دندان رقمِ چشمگیری است و هر کسی توان پرداخت آن را ندارد.

شاید بهتر باشد قبل از هر اقدامی کمی بیشتر در مورد این موضوع بدانید و عوامل موثر در هزینه‌های کامپوزیت دندان را بشناسید و سپس در مورد انجام دادن یا ندادن عمل کامپوزیت تصمیم گیری کنید.

هزینه کامپوزیت دندان و همه چیز در مورد کامپوزیت

کامپوزیت‌های دندانی یا کامپوزیت‌های پایه رزین، دسته‌ای از رزین‌های مصنوعی هستند که به عنوان مواد مستحکم کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رزین‌های کامپوزیتی دندان نقاط مثبتی دارند که با توجه به نوع خاص حفرۀ دندانی بیمار، می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع از کامپوزیت‌ها به دلیل داشتن خصوصیات میکرو مکانیکی مناسب برای پر کردن حفره‌های کوچک، که در آن پر کنندۀ آمالگام زیاد مؤثر نیست (به علت خواص ماکرو مکانیکی آمالگام) می‌توان استفاده کرد. رزین‌های مصنوعی ماده‌ای ترمیم کننده است، چون غیرقابل حل بوده، شکل و ظاهر خوبی به دندان می‌دهد، نسبت به هیدرولیز حساس نیست، به آسانی شکل‌دهی می‌شوند و تقریبا ارزان است.

امروزه کامپوزیت‌های دندانی در دندان پزشکی ترمیمی و  زیبایی بسیار محبوب است و جایگزین امیدوار کنندۀ آمالگام شمرده می‌شود. با این حال، مهمترین موانعی که مانع از پذیرش کامل آنها در دندان پزشکی ترمیمی می‌شود، طول عمر کوتاه و خطرات احتمالی سلامتی آن است.

کامپوزیت یک روش آرایشی است که کمک می‌کند شما لبخند زیبا و جذابتری داشته باشید. این ماده می‌تواند به عنوان یک محلول آرایشی برای دندان‌های خرد شده، دندان‌های لک دار و پرکردن دندان استفاده شود. برخلاف قرار دادن روکش پرسلن، که می‌تواند چند جلسه طول بکشد، اتصال رزین کامپوزیت در یک جلسه می‌تواند تکمیل شود.

هزینه کامپوزیت دندان

پیوند کامپوزیت برای چه کسی مناسب است؟

انجام کامپوزیت رزین برای همه مناسب نیست. اگر دندان‌های شما ناصاف است و روی هم قرار دارد، این روش درمانی برای اصلاح آن مفید نیست و نیازی نیست متحمل هزینه کامپوزیت دندان شوید. قطعا باید برای مشورت با دندان پزشک خود صحبت کنید تا تعیین کند که کدام روش برای شما بهتر و موثرتر است. کامپوزیت در درجه اول برای کسانی است که به دنبال یک راه حل زیبایی برای دندان‌هایی است که در کل سالم هستند.

چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پیوند کامپوزیت یک روش ایمن و موثر است که قدمتی ۵۰ ساله دارد و توسط انجمن دندان پزشکی آمریکا بیش از سه دهه به طور گسترده در دسترس بوده است. پر کردن و فرآیندهای امروز بسیار کارآمد است، که هم برای شما و هم برای دندان پزشک راحت‌تر است.

مراحل درمان اغلب با برداشتن برخی از مینای سطحی شروع می‌شود و به دندان پزشک اجازه می‌دهد تا رزین کامپوزیت را به بهترین شکل روی دندان شما شکل دهد و به دنبال آن ماده باندینگ استفاده شود. سپس دندان پزشک رزین کامپوزیت را اضافه می‌کند، آن را با یک نور خاص بهبود می‌بخشد و با جلا دادن دندان‌ها به کار خود پایان می‌دهد. از آنجا که این فرآیند شامل تکنیک سطح بالایی برای یک قالب و شکل طبیعی است، بهتر است با دندان پزشکی کار کنید که در این زمینه تجربه و تخصص دارد. هزینه کامپوزیت دندان مهم است، اما انتخاب پزشک حاذق از آن مهم‌تر است.

مختصری از مراحل کامپوزیت دندان

 1. قبل از هر اقدامی در صورت نیاز هرگونه کار درمانی دندان باید انجام شود مثل لیفت لثه.
 2. با تشخیص پزشک یک آمادگی کلی روی دندان‌ها صورت می‌گیرد.
 3. رنگ کامپوزیت را انتخاب می‌کنید.
 4. این مرحله شامل ایزوله کردن، اسید زدن، شستن و خشک کردن دندان‌ها است.
 5. با کمک انواع مختلف مواد کامپوزیتپزشک شروع به انجام کامپوزیت ونیر می‌کند.
 6. پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی اقدامات این مرحله است.
 7. پس از درمان شستشوی فیزیولوژیک لثه انجام می‌شود.

چه مراقبت‌هایی لازم است؟

با مراقبت عادی، مواد کامپوزیتیِ امروزی آنقدر با دوام هستند که بدون توجه منظم سالم بمانند. نیاز نیست مرتبا به دندان پزشک مراجعه کنید تا کامپوزیت‌ها را بررسی کند. با این وجود، حتما معاینه منظم دندان پزشکی و مراقبت روزانه از دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال استفاده از دهان شویه‌ها می‌توانند قدرت لثه را برای کسانی که پس از درمان باندینگ برای حفظ لثه خود نگرانند، ۴۵ درصد بهبود ببخشند. برای جلوگیری از ترک خوردن باید از خوردن غذاهای سفت و سخت یا یخ اجتناب کنید. حالا که هزینه کامپوزیت دندان را متحمل شده‌اید مراقب دندان‌هایتان باشید.

اگردوست دارید لبخندی جذاب و سفید داشته باشید، اتصال رزین کامپوزیت یک گزینۀ عالی است. البته باید قبل از آن با گرفتن عکس‌های لازم از سالم بودن سایر دندان‌هایتان مطمئن شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان

برای تخمین هزینه کامپوزیت دندان باید قیمت هر واحد کامپوزیت را بدانید. این نرخ در کلینیک‌های مختلف کاملا متفاوت است و می‌تواند بسته به منطقه‌ای که در آن سکونت دارید، پزشکی که عمل کامپوزیت را انجام می‌دهد و مواد مورد استفاده‌اش بسیار متفاوت از هم باشد.

عواملی که در تعیین هزینه کامپوزیت دندان موثرند شامل موارد زیر هستند:

 • دستمزد دندان پزشک
 • ترمیم و اصلاح لبخند
 • برند و سازندۀ مواد کامپوزیت دندان
 • تعداد واحد کامپوزیت
 • نیاز یا عدم نیاز به ترمیم پوسیدگی دندان‌ها قبل از کامپوزیت
 • برداشتن یا ترمیم کامپوزیت قبلی
 • کدام دندان‌ها کامپوزیت می‌شوند

اگر بخواهیم عددی را به طور کلی بیان کنیم هزینه کامپوزیت دندان امروزه به طور میانگین برای هر واحد بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است. این عدد تقریبی است و ممکن است در مناطق بالای شهر و پزشکان صاحب نام بسیار بیشتر باشد.

طول عمر کامپوزیت‌های دندان

این سوالی است که افراد زیادی در موردش می‌پرسند و قطعا مثل هر روش دیگری به شدت به رعایت و مراقبت شما بستگی دارد. برای افزایش طول عمرکامپوزیت دندان‌هایتان باید حواستان به نخوردن غذاهای سخت و سفت باشد، مثلا ته دیگ نخورید و میوه‌های سفت را گاز نزنید. اگر دندان‌تان دچار لب پریدگی شد یا هر مشکلی دیگری داشت به پزشک‌تان مراجعه کنید. اگر مراقبت درست داشته باشید طول عمر کامپوزیت دندان بالا است اما قطعا نمی‌توان گفت کامپوزیت دندان شما ماندگار خواهد بود. ماندگاری کامپوزیت به عواملی موثری مانند رعایت بهداشت فردی، نوع کامپوزیت و… بستگی دارد. در صورت رعایت بهداشت دندان و عدم استعمال دخانیات، طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان بین ۷ تا ۱۰ سال است. حتی به خاطر هزینه کامپوزیت دندان هم شده باید مراقبت‌های لازم را داشته باشید.

کلام آخر

فراموش نکنید که قبل از هر اقدامی، به یک دندان‌پزشک حاذق مراجعه کنید و پس از مشورت در مورد نحوۀ انجام کار، مطمئن شوید آیا کامپوزیت دندان برای شما موثر است یا خیر؟ در صورت تایید پزشک حتما از سالم بودن سایر دندان‌هایتان مطمئن شوید. با گرفتن عکس از کل دندان‌ها از عدم پوسیدگی آنها اطمینان حاصل کنید. اگر دندانی نیاز به عصب‌کشی دارد بهتر است قبل از کامپوزیت آن را انجام دهید. اگر لثه شما نیاز به جراحی دارد، حتما باید قبل از هر کاری عمل جراحی مورد نیاز را انجام دهید، البته دندان‌پزشک این نکات را به شما یادآوری خواهد کرد. این اقدامات لازمۀ انجام کامپوزیت است.

رنگی را برای کامپوزت دندان‌ها انتخاب کنید که با رنگ پوست شما همخوانی داشته باشد و به اصطلاح توی ذوق نزند. لزوما سفید بودن دندان‌ها برای همه زیبا نخواهد بود. رنگ دندان باید طبیعی باشد و با سایر اجزای صورت فرد، هارمونی داشته باشد.

 

 

مقالات

انواع کامپوزیت دندانطول عمر کامپوزیت دندانقیمت کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *