دستکش لاتکس

مقایسه دستکش لاتکس وینیل و نیتریل

از درخت Hevea Brasiliensis مایع شیری رنگ لاتکس رای تولید دستکش لاتکس گرفته می شود. دستکش لاتکس در سال ۱۸۸۹ وارد صنعت پزشکی و بهداشتی وارد شد و تاکنون یکی از ارکان اصلی جراحی ها برای پزشکان می باشد. برای راحتر پوشیدن دستکش لاتکس از روش های متفاوتی مانند خیس کردن و یا استفاده از پودرها ی مختلف که اکثرا از پودر نشاسته ذرت با ترکیب کربنات هاگ و پودر لیکاپدیم استفاده می شود.

مقایسه دستکش لاتکس وینل و نیتریل

لیکاپدیوم ماده روان کننده که برای انواع دستکش های لاتکس دندانه پزشک مورد استفاده قرار میگرفت که بعد از ۴ دهه استفاده از آن مضر بودن آن برای کاربران مشخص گردید به همین علت استفاده از این دستکش ها کاهش و متوقف شد. پودر تالکم که یک روان کننده غیر قابل جذب توسط پوست می باشد اما در سال ۱۹۴۵ دریافتند که پودر تالکم دارای عوارض و التهاب گرانوما می باشد که باعث تحریک سیستم ایمینی بدن می شود.

در سال ۱۹۷۴ میلادی نوعی پودر تهیه شده از آرد ذرت برای روان کننده دستکش های لاتکس دندانه استفاده شد در سال ۱۹۷۰ دستکش های لاتکس در دو نوع پودری و بی پودر دسته بندی شد. دستکش ها مورد استفاده در جراحی اساسا از لاتکس طبیعی و مصنوعی ساخته می شوند یکی از دلایل مصرف بسیار این دستکش ها حالت کشسانی و مقاومت ان و سپس به دلیل ضخامت کم لمس کردن اجزا به راحتی که به پزشک در تشخیص انجام کار بسیار خوشایند می باشد.

دستکش وینیل

وینیل از ماده مصنوعی به نام پلی وینیل کربنات ساخته می شود که نسبت به دستکش های حساسیت زا لاتکس مقرون به صرفتر می باشد ترکیبات بکار رفته در دستکش های وینیل قابلیت کشسانی را نسبت به انواع دیگر دستکش ها بیشتر کرده و همچنین وینیل دستکش چند منظوره برای استفاده های عمومی که نیاز به دقت لمسی در کار وجود ندارد قرار میگیرد و مانند دستکش لاتکس به دست نمی چسبد درواقع دستکش وینیل با ضخامت بیشتر و گشادتر از دستکش لاتکس می باشد و در نهایت در برار اسیدها و مواد قلیای و الکل ها دارای مقاومت بیشتری می باشد.

دستکش نیتریل

در سال ۱۹۹۰ دستکش نیتریل از اکرایل و نیتریل و بوتادین موونومر ( پلیمر سه گانه مصنوعی که فرآیند پخت لاستیک وکانیز شده بدست می آید که داری مقاومت شیمیای بیشتری نسبت به دستکش لاتکس دارند و برای افرادی که حساسیت پوستی به لاتکس دارن جایگزین بسیار مناسبی می باشد. دستکش وینتریل از یک ترکیب ضد آلرژی ساخته شده است که از لاتکس داری انعطاف بیشتر در برار پارگی و مواد شیمیایی مقاومتر است و نسبت به تمام دستکش ها دارای عمر مفید تر و همچنین  نسبت به وینیل دارای حالت چسبناکی بیشتری می باشدو به پزشکان برای راحتی کار چابکی بیشتری میدهد.

مقالات

تولید کننده دستکش لاتکسدستکش لاتکس پودر داردستکش لاتکس کم پودر

2 نظر

  • شما گفتی دستکش نیتریل از بقیه دستکش ها بهتر است ولی لاتکس ۱۶ ساعت نیتریل ۸ساعت قابل استفاده میباشند
    شما دلیل داری نیتریل بهتره

    • با سلام
      منظور از بهتر بودن دستکش نیتریل از لاتکس در وزن آن و ضخامت است. وزن دستکش نیتریل از لاتکس بیشتر بوده و از مقاومت بالاتری برخوردار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *