دستکش لاتکس

معرفی انواع دستکش یکبار مصرف مزایا و معایب آنها

فعالیت‌هایی که در حوزه پزشکی و دندانپزشکی انجام می‌شوند، همگی از حساسیت بالایی برخوردارند. به این معنا که در انجام اموراتی که به این حوزه‌ها مربوط است، رعایت بهداشت، نظافت و راحتی حرکات دست‌ها حائز اهمیت هستند. چرا که انتقال باکتری‌ و میکروب به بدن ‌می‌تواند زمینه‌ساز بروز بیماری‌های خطرناکی باشد. در این زمینه، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که برای جلوگیری از بروز صدمات و کاهش احتمال آلودگی صورت می‌گیرد، استفاده از دستکش‌های یکبارمصرف می‌باشد. دستکش‌های یکبارمصرف انواع مختلفی دارند. دستکش لاتکس ، دستکش‌های وینیل و دستکش‌های نیتریل از جمله آنها هستند.

دستکش لاتکس

استفاده از دستکش‌های پزشکی، سالیان زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند در ابتدای پیدایش آنها، کاربردی مشابه با کاربرد امروزی‌شان نداشتند. دستکش‌های پزشکی در سالیان تکامل و تکمیل تکنولوژی ساخت خود، تحولات زیادی را شاهد بوده‌اند. به گونه‌ای که شباهت کمتری بین نسل قدیم و جدید آنها وجود دارد.

دستکش لاتکس


دستکش لاتکس از نوترین نوع دستکش‌های پزشکی هستند که توانسته‌اند به خوبی از عهده مسئولیتی که برای آن تعریف شده‌اند برآیند. اولین استفاده از دستکش لاتکس در دهه هفتاد میلادی صورت گرفت. شکل اولیه این دستکش‌ها متفاوت از دستکش لاتکس امروزی بودند. مواد مورد استفاده و تکنولوژی به کار گرفته شده در تولید دستکش لاتکس در این روزها به حد قابل توجهی از کیفیت رسیده‌اند. هرچند برخی از افراد ممکن است در مواجه با این دستکش‌ها دچار حساسیت شوند. اما در کل، انعطاف‌پذیری، مقاومت و راحتی کار در هنگام استفاده از آنها باعث محبوبیت زیادی در دستکش لاتکس شده است.

برای اطلاع از قیمت دستکش لاتکس کلیک کنید و از آخرین قیمت این محصول مطلع شوید و با یک تماس آن را خریداری کنید.


دستکش‌های یکبارمصرف تنها محدود به دستکش‌های لاتکس نیستند. علاوه بر دستکش‌ لاتکس، نمونه‌های دیگری نیز از دستکش‌های یکبار مصرف وجود دارد. دستکش‌های وینیل و نیتریل از جمله معروف‌ترین آنها هستند. دندانه بهترین مرجع آنلاین برای خرید بلیچینگ دندان می باشد.


دستکش‌ وینیل Vinyl


دستکش‌های وینیل یا Gloves Vinyl از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند. این دستکش‌ها مقاومت خوبی در برابر اسید‌ها، مواد قلیایی و الکل‌ها دارند. دستکش‌های وینیل جایگزین‌های خوبی برای دستکش‌های لاتکس هستند. وینیل از ماده‌ای مصنوعی بنام وینیل کلرات ساخته می‌شود. استفاده از این مواد در ساخت دستکش‌های وینیل باعث ایجاد قیمت مقرون به صرفه در آنها شده است.

دستکش لاتکس


از طرفی، استفاده از دستکش‌های وینیل می‌تواند عوارض ناشی از بروز حساسیت و آلرژی را بسیار کاهش دهند. در ترکیبات اولیه دستکش‌های وینیل، از موادی استفاده می‌شود که باعث افزایش خاصیت کشسانی آنها در مقایسه با سایر دستکش‌ها شده است. ونیل به عنوان دستکشی شناخته می‌شود که استفاده‌های عمومی بسیاری دارد. برای خرید کامپوزیت دندان اینجا را کلیک کنید.


بیشترین استفاده از دستکش‌های وینیل در اموری است که احتیاج به دقت در لمس، کمتر احساس شود. دستکش‌های وینیل متفاوت از دستکش لاتکس بوده و هنگام استفاده به دست نمی‌چسبند. در واقع این دستکش‌ها گشادتر و ضخیم‌تر از دستکش لاتکس می‌باشند. از دستکش وینیل معمولاً در اموری چون تمیزکاری و نظافت، مونتاژ قطعات، آزمایشگاه‌ها و آشپزی استفاده می‌شود.


دستکش‌ نیتریل Nitrile


دستکش‌های نیتریل یا Nitrile Gloves برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ عرضه شدند. دستکش‌های نیتریل از موادی به نام اکریلو نیتریل و بوتادین ساخته شده‌اند. این دستکش‌ها در مقایسه با دستکش‌های لاتکس از مقاومت بالاتری برخوردارند. همچنین دستکش نیتریل، احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک در کسانی که به دستکش لاتکس حساسیت داشتند را نیز کاهش داده است.

دستکش لاتکس

دستکش‌های نیتریل از موادی ساخته شده‌اند که نه تنها آلرژی و حساسیت را کاهش می‌دهد، بلکه انعطاف‌پذیرتر و مقاوم‌تر از دستکش‌های لاتکس هستند. دستکش نیتریل از نقطه نظر مدت عمر و ماندگاری، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. این دستکش‌ها از عمر مفیدتری در مقایسه با سایر دستکش‌ها برخوردارند.

دستکش‌های نیتریل در مقایسه با دستکش‌های وینیل، راحتی بیشتری در هنگام استفاده ایجاد می‌کنند. نرم بودن، راحتی و چسبناک بودن آنها باعث می‌شود در زمان استفاده، چابکی و راحتی بیشتری به ارمغان بیاورند.
دستکش‌های نیتریل در محیط‌های آزمایشگاه استفاده‌های زیادی دارند.

همچنین در هنگام کار با مواد شیمیایی و آشپزی نیز به کار گرفته می‌شوند. این روزها در بسیاری از آزمایشگاه‌ها، از دستکش نیتریل به جای دستکش‌ لاتکس استفاده می‌شود. این امر به منظور کاهش احتمال بروز حساسیت در کارگران در نظر گرفته شده است.


هر کدام از دستکش‌ها کاربرد خاص خود را دارد


دستکش لاتکس دندانه، وینیل یا نیتریل، در مواقع خاص، کاربرد خاص خود را دارند. اینکه چه موقع از چه نوع دستکشی استفاده کنید، منوط به داشتن سیطره به فعالیت کاری‌تان می‌باشد. با کسب آگاهی از انواع مدل‌های دستکش‌های یکبار مصرف، می‌توانید بهترین نوع آن را مطابق با حوزه کاری خود پیدا کنید.

مقالات

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *