مراقبت های بعد کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی یکی از بهترین شیوه های اطلاح طرح لبخند و بهداشت دهان و دندان می باشند. روکش های کامپوزیت بسته به کیفیتشان دارای عمر و ماندگاری متفاوتی هستند. البته بهداشت و مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان تاثیر به سزایی در ماندگاری آن ها خواهد داشت. کامپوزیت دندان توسط متخصصان دندان پزشک در یک روز بر روی دندان های فرد اعمال شده و در صورت مرغوبیت بالای مواد و نحوه مراقبت درست شما از کامپوزیت ها بیش از ده سال عمر خواهند کرد.

در صورتی که فرد به مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بی توجهی کرده و نسبت به برخی از مسائل مهم بی اهمیت باشد کامپوزیت های به کار رفته شده در دندان های وی دچار آسیب دیدگی می شوند. اما اصول مراقبت درست از این کامپوزیت ها چیست و چگونه می تواند عمر کامپوزیت های به کار رفته در داخل دهان و دندان را با مراقبت های جدی افزایش داد؟

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان با حذف برخی از مواد غذایی

مواد غذایی از جمله عواملی هستند که به صورت مستقیم با کامپوزیت های انجام شده بر روی دندان های شما ارتباط داشته و بر روی آن ها تاثیر گذار خواهند بود. خوراکی هایی مانند آجیل، فندق، بادام، پسته و امثال آن ها به دلیل ساختار سختشان ممکن است به دندان های فرد آسیب رسانده و ساییدگی هایی را بر روی سطح دندان ایجاد کنند.

تا زمانی که دندان های شما به چیز سختی اصابت نکند دچار آسیب، شکستگی و خراش نخواهند شد. پس مراقب میوه های هسته دار باشید!

مراقبت های بعد کامپوزیت دندان

چای، شکلات ها و نوشیدنی های رنگی، توت ها را از وعده ی غذایی خود حذف کرده و اگر دندان های سالمی می خواهید مصرف سیگار را کنار بگذارید. دخانیات و جویدن محصولاتی که حاوی تنباکو هستند موجب پوسیدگی کامپوزیت های به کار رفته در دندان های شما خواهند شد. حذف برخی از مواد مضر خوراکی یکی از مراحل مراقبت های بعد کامپوزیت دندان می باشد که در صورت بی توجهی به آن طول عمر کامپوزیت های به کار رفته در دندان های شما کاهش میابد.

البته در صورتی که  کامپوزیت های دندانی دچار صدمه و آسیب شوند به راحتی می توان آن ها را مورد ترمیم قرار داد. اما ما در این مقاله  سعی در ارائه ی روش هایی داریم که با انجام اصولی برخی مراقبت ها می توانید ماندگاری کامپوزیت خود را به حداکثر میزان خود برسانید. پس مراقب خوراکی های سخت موجود در اطرافتان باشید!

 

از فواید مسواک زدن برای مراقبت کامپوزیت ها غافل نشوید

حفظ بهداشت دهان و دندان ماندگاری و طول عمر مواد کامپوزیت به کار رفته شده در دندان های شما را افزایش می دهند. با مسواک زدن حداقل دو بار در طول روز نه تنها به اصول لازم مراقبت های بعد از کامپوزیت وفادار مانده اید بلکه به سالم ماندن سایر دندان ها نیز کمک کرده اید. توجه کنید بعد از انجام کامپوزیت استفاده از مسواک های زبر را به حداقل رسانده و یا اصلا از آن ها استفاده نکنید. به جای آن از مسواک های نرم استفاده کرده و میزان خراشیدگی بر روی دندان خود را به حداقل خود برسانید.

 خمیر دندان شما تکمیل کننده ی پروسه ی بهداشت دندان شما خواهد بود. به همین دلیل ترجیحا از خمیر دندانی استفاده کنید که دارای فلوراید می باشد. کار شما با انتخاب خمیر دندان مناسب دندان های خود و دوبار مسواک زدن در طول روز به اتمام نمی رسد. استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در طول روز و دهان شویه مناسب برای بهداشت هر چه بیشتر دندان های کامپوزیت شده لازم و ضروریست. استفاده از دهان شویه ها به استحکام کامپوزیت و لثه های شما کمک شایانی می کنند پس نباید از آن ها غافل شد.

مراجعه ی دوره ای به دندان پزشک برای پولیش دندان

پولیش یا به عبارتی جرم گیری دندان های کامپوزیت شده برای حفظ زیبایی و شفافیت دندان ها امری بدیهیست. فرایند پولیش سطح صاف و بسیار براقی را بر روی دندان فرد ایجاد می کند که این براقیت نشان دهنده ی سالم بودن دندان هاست. به همین دلیل اغلب مراجعه کنندگان کامپوزیت های دندانی توصیه هایی را از دکتر دندان پزشکشان به جهت مراجعه ی دوره ای برای پولیش دندان هایشان می شوند. پولیش نمودن دندان ها پروسه ای است که طی آن رسوبات و جرم های انباشته شده بر روی دندان های فرد را زدوده و پاک سازی می کنند. رفع خراش، زبری، بدرنگی و لکه های ایجاد شده بر روی سطح دندان از جمله فواید پولیش دندانی و مراقبت های بعد از کامپوزیت به شمار می روند.

در برخی از موارد پولیش های دندانی را می توان به صورت عمیق تری انجام داد چرا که ما شاهد رشد و نفوذ باکتری ها تا ریشه ی دندان ها هستیم. در چنین مواردی می توانید با پولیش دندان ها از آسیب بیشتر باکتری ها به دندان و همچنین نفوذ بیشتر آن ها به لایه های عمیق تر جلوگیری کنید. برای بررسی دقیق تر دندان ها می توان به صورت شش ماه یک بار به دندان پزشک معالج مراجعه کرد.

مراقبت های بعد کامپوزیت دندان

عادت به قروچه کردن در خواب چه تاثیری بر روی دندان های کامپوزیت شده داشته و برای جلوگیری از آسیب به دندان ها باید چه اقداماتی انجام داد؟

اگر عادت به قروچه کردن دندان هایتان را در خواب دارید باید هر چه زودتر به فکر چاره ای برای آن باشید. چرا که این کار میزان آسیب به دندان هایتان را افزایش می دهد. دندان هایتان پس از مدتی خراشیده شده و کامپوزیت به کار رفته شده در آن ها عمر خود را زود تر از دست می دهند. برای این کار می توانید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. برخی از دندان پزشکان نایت گارد را برای حفظ هر چه بیشتر دندان های شما در طول شب به عنوان مراقبت های بعد کامپوزیت تجویز می کنند.

نتیجه گیری

کامپوزیت های دندانی گزینه ایست که اغلب برای زیباسازی دندان ها کاربرد داشته و مراقبت های بعد آن تاثیر به سزایی در ماندگاری هر چه بیشتر مواد کامپوزیتی خواهد داشت. به همین دلیل آگاهی در مورد مراقبت ها، قبل از اقدام به کامپوزیت از جمله مواردیست که می توان به افراد پیشنهاد کرد. مراجعه ی دوره ای به دندان پزشک مخصص جهت پولیش دندان، استفاده ی اصولی و درست از مسواک و خمیر دندان متناسب با دندان به صورت مرتب، توجه به وعده های غذایی و پرهیز از خوراکی هایی که موجب زدگی، خوردگی و حتی تغییر رنگ دندان ها می شوند از جمله مراقبت های بعد کامپوزیت دندان می باشد که در این مقاله به صورت جامع و کامل بیان شد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *