طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان

نتایج میزان بقای 6266 آمالگام و 2010 ترمیم کامپوزیت پس از 10 سال پیگیری

تحقیقات اخیر توسط ماریلیا سیلوا، دانشجوی ارز در پیت، و الكساندر ویرا ، دانشیار دانشكده دندانپزشکی دانشگاه پیتسبورگ، بررسی می كند كه دو ماده مختلف ترمیم دندان در طول زمان چقدر خوب نگهداری می شوند.

بیشتر ترمیم های مدرن دندان (پر کردن) به طور معمول از یکی از دو ماده کامپوزیت یا آمالگام (نقره) استفاده می کنند. کامپوزیت دندان رزین هایی هستند که با نور فعال هستند، هنگامی که مواد نرم در معرض رنگ آبی مشخصی از نور قرار می گیرند، به یک جامد سخت می شوند.
آنها مانند دندانهای طبیعی به نظر می رسند، آسان و صاف هستند و نسبتاً کم هزینه هستند. آمالگام های دندان از آلیاژهای فلزی به رنگ نقره ای هستند. آنها قوی، با دوام، ارزان و کاربردی هستند.
استفاده از کامپوزیت برای انجام ترمیم دندان کلاس II به یک جایگزین مناسب برای آمالگام دندان تبدیل شده است.
ترمیم های کلاس II بر لبه های مولی و پرمولر تأثیر می گذارد. به لطف خاصیت چسب کامپوزیت ها، آماده سازی این ترمیم ها فقط در حذف پوسیدگی محدود است.
با این حال، ماندگاری کامپوزیت های دندانپزشکی در مقایسه با آمالگام دندان هنوز سؤال و بحث برانگیز است.
این مطالعه به منظور تعیین طول عمر ترمیم های رزین کامپوزیت کلاس II در مقایسه با ترمیم های آمالگام انجام شده در بزرگسالان در دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه پیتسبورگ انجام شد.
داده های مورد استفاده برای انجام این تحقیق پس از غربالگری 4،741 بیمار از پروژه دندانپزشکی و پروژه مخزن DNA (DRDR) به دست آمد. تمام ترميم بيماران بعد از 1 سال، 2 سال و 5 سال مورد ارزيابي قرار گرفتند.
6،266 آمالگام و 2،010 ترمیم کامپوزیت کلاس II در مجموع 807 بیمار طی یک دوره تقریبا 10 ساله مورد بررسی قرار گرفتند. از این تعداد ، 612 ترمیم آمالگام (9.76٪) و 198 کامپوزیت (9.85٪) ترمیم در دوره تا 1 سال پس از ثبت نام بیمار در مدرسه، 134 آمالگام (14/2٪) و 58 ترمیم (58/2٪) ترمیم شده اند.
بین 1 تا 2 سال و 203 ترمیم آمالگام (3.24٪) و 24 ترمیم کامپوزیت (1.19٪) در طی 2 تا 5 سال. این ارقام نرخ پایین تری نسبت به 10٪ پیش بینی شده در ادبیات دارند و از نظر آماری تفاوت معنی داری بین میزان شکست 5 ساله آمالگام در مقایسه با ترمیم های کامپوزیتی نشان نمی دهد.
در اینجا بسیاری از متغیرهای شناخته شده مربوط به بیمار، دندانپزشک و مواد وجود دارد که می توانند بر ماندگاری ترمیم ها با استفاده از کامپوزیت به عنوان یک ماده ترمیم کننده تأثیر بگذارند.
با این حال، این نتایج نشان می دهد که هیچ تفاوتی بین میزان شکست آمالگام در مقایسه با ترمیم های کامپوزیت وجود ندارد، از این پیشنهاد که کامپوزیت ها می توانند آمالگام را به طور کامل برای ترمیم های کلاس II جایگزین کنند.

معایب کامپوزیت دندان

مقالات

طول عمر کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *