دستکش لاتکس

دستکش لاتکس نمونه‌ای متمدن از دستکش‌های یکبار مصرف

مقدمه

دستکش لاتکس، یکی از کاربردی‎ترین دستکش‎های موجود پس از تولیدش بوده است. دستکش‎های یک‎بار مصرف لاتکس در حوزه‎های متنوع صنعتی و پزشکی کاربرد دارند. آنها به طور گسترده‎ای در صنایع پزشکی و دندان‎پزشکی، مراقبت از کودکان و سالمندان، خدمات غذایی و فرآوری مواد غذایی، سرایداری و بهداشت، صنایع خودرو و ساخت محصولات متنوع استفاده می‎شوند. علاوه‎بر‎این، اخیرا به دلیل همه‎گیری ویروس کووید ۱۹، استفاده از این محصول از قبل بیشتر شده است. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی درباره مزایای استفاده از دستکش‎های لاتکس و یا کاربردهای آن در زندگی روزمره هستید، با ما همراه باشید. در ضمن، علاوه‎بر دو موضوع فوق، راهنمایی کاملی هم درباره خرید این محصول به شما ارائه می‎دهیم، که می‎توانید قبل از خرید دستکش‎های یک بار مصرف، آنها را در نظر بگیرید.

دستکش لاتکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دستکش‎های ساخته شده از لاستیک طبیعی که معمولا به آنها دستکش یک بار مصرف لاتکس گفته می‎شود. اولین بار در سال ۱۸۸۹ توسط ویلیام استوارت هالستد (که اولین رئیس جراحی بیمارستان جان هاپکینز بود) به منظور جلوگیری از درماتیت ناشی از مواد شیمیایی پزشکی برای کادر درمانی ساخته شد. از آن به بعد استفاده از دستکش‎های یک‎بار لاتکس در صنعت پزشکی مرسوم گشت. این محصول از طریق جذب اعتماد پزشکان و پرسنل کادر درمان در حوزه‎های مختلف درمانی به کار برده شد. این دستکش‎ها توسط مرکز FDA برای مصارف پزشکی تایید شده‎اند. دستکش‎های آزمایشگاهی لاتکس جزء محصولاتی هستند که بدون هیچگونه پودری در مصارف پزشکی استفاده می‎شوند و بدین طریق از کادر آزمایشگاهی محافظت می‎کنند. ازجمله کاربردهای لاتکس می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقاومت شیمیایی دستکش لاتکس بسیار بالا است. در واقع این محصول از شیره درخت لاستیک ساخته می‎شود. به همین علت در مقابل اسیدها، بازها، کلر، ید و دیگر مواد شیمیایی مقاوم است. این مسئله باعث شده استفاده از این محصول در لابراتورها و آزمایشگاه، صنایع مرتبط به تولید محصولات شیمیایی و… افزایش پیدا کند.
 2. دومین کاربرد لاتکس، که این روزها به دلیل افزایش بیماری‎های ویروسی برای عموم مردم شناخته شده است، جلوگیری از انتقال ویروس‎ها و عوامل بیماری‎زا است. این محصول، قابلیت محافظت بالایی دارد، به همین علت از آن برای جلوگیری از گسترش ویروس‎ها و عفونت‎ها استفاده می‎شود.
 3. سومین کاربرد این دستکش، استفاده از آن در صنعت تولید مواد و محصولات غذایی است. پس از پوشیدن این دستکش‎ها هیچگونه مانعی در لمس محصولات و سطوح مختلف وجود ندارد. این مسئله باعث شده است که از این دستکش‎ها در صنعت تولید و توزیع محصولات غذایی استفاده شود.
 4. چهارمین کاربرد این دستکش، استفاده از آن در صنایعی همچون خودرو‎سازی و نظافت است. این محصول به دلیل دوام زیاد، راحتی در استفاده، و قابلیت‎های زیاد دیگری که دارد، در صنایع مختلف همچون صنعت ساخت خودرو استفاده می‎شود.

اما توجه داشته باشید، در حین خرید این نوع دستکش‎ها، به برچسب دستکش‎های صنعتی روی محصول توجه کنید و دستکش‎هایی که دارای این برچسب هستند، را خریداری کنید.

دستکش لاتکس

مزایای استفاده از دستکش لاتکس

دستکش‎ها بخش مهمی از هر لباس را تشکیل می‎دهند. در دنیای امروز انواع مختلفی دستکش با کاربردهای متنوع وجود دارند؛ همچنین متناسب با نوع محصول، کاربردها نیز تغییر پیدا می‎کنند. اگر بخواهیم نگاه کوتاهی به انواع متنوع دستکش‎ها داشته باشیم، می‎توانیم به انواعی همچون دستکش سوارکاری، دستکش جوش‎کاری، دستکش وزنه‎برداری، دستکش‎های لاتکس و… اشاره کنیم. هر کدام از این دستکش‎ها از متریال‎های خاصی همچون پلی‎ایزوپرن، لاتکس، نیتریل و غیره تشکیل شده‎اند. حالا بیایید، مفصل‎تر به مزایای استفاده از دستکش‎های لاتکس بپردازیم:

 • دستکش لاتکس، به دلیل حساسیت بالایی که در لمس اشیا و سطوح دارد، بسیار کاربردی است. و این ویژگی باعث استفاده زیاد از این دستکش در صنعت جراحی شده‌است.
 • عامل دومی که به عنوان یک مزیت برای این دستکش شناخته می شود، ماندگاری بالای آن است. شما پس از خرید این محصول می‎توانید چندین سال از آن نگهداری کرده و متناسب با نیاز خود از آنها استفاده کنید.
 • دستکش یک بار مصرف لاتکس بسیار منعطف است، به همین منظور، به‌راحتی می‎توان از آن برای مصارف مختلف روزانه یا صنعتی همچون تولید خودرو استفاده کرد.
 • دستکش‎های لاتکس در حین استفاده از مواد بیولوژیکی و یا محصولاتی که با آب سروکار دارند، یک گزینه عالی و ایده‎آل برای انتخاب باشد.
 • عامل پنجم، تولید به‎صرفه و اقتصادی این محصول است. طبق بررسی‎های انجام گرفته، این دستکش‎ها با کمترین هزینه ممکن بهترین کارایی را ارائه می‎دهند.
 • عامل آخر، استفاده از این محصول برای مصارف روزمره است. احتمالا شما هم در سال گذشته از دستکش‎های لاتکس بیشتر استفاده کرده‎اید، علت آن را می‎توان ویروس کرونا و شیوع آن ذکر کرد. این محصول از انتقال ویروس‎ها، عفونت‎ها و میکروب‎ها جلوگیری می‎کند.

معایب استفاده از دستکش لاتکس

حالا که با مزایای دستکش‎های لاتکس آشنا شده‎اید، بد نیست نگاهی هم به معایب آنها داشته باشیم. از جمله معایب دستکش‎های لاتکس می‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • شاید عیب اصلی دستکش‎های لاتکس، ایجاد حساسیت‎ها و واکنش‎های پوستی باشد. به همین علت، توصیه می‎شود قبل از استفاده از این محصول به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دستکش را بپوشید. اینگونه، از ایجاد حساسیت یا عدم ایجاد آن مطمئن شوید.
 • عیب بعدی دستکش لاتکس، محافظت شیمیایی پایین آن است. به همین خاطر، ممکن است حین استفاده از محصولات شیمیایی دچار سوراخ‎ و پارگی شود. پس حتما حین استفاده از محصولات شیمیایی، نوع دیگری از دستکش‎ها را برای مصرف در نظر بگیرید.

در ضمن،  حتما قبل از استفاده از این محصول، دستکش را بررسی کنید تا هیچگونه سوراخ یا پارگی در آن مشاهده نکنید. پس از آن می‎توانید از این محصول متناسب با نیاز خود استفاده کنید. همچنین، در حین استفاده از دستکش‎های لاتکس حتما به پودرهایی که در تولید این محصول به کار رفته‎اند، توجه داشته باشید. این پودرها می‎توانند منجربه ایجاد واکنش‎های پوستی و آلرژی شوند. بهتر است پس از مشاهده این پودرها، در سریعترین زمان ممکن، دستکش را تعویض کنید.

نکاتی مهم و کاربردی برای خرید دستکش‎های لاتکس

در ادامه مقاله به نکات مهم و کاربردی حین خرید دستکش لاتکس می‌پردازیم:

 • در ابتدا، حتما به نوع کاربرد دستکشی که تهیه می‎کنید، توجه کنید. همانطور که در پاراگراف‎های بالاتر ذکر کردیم، دستکش‎های لاتکس دو نوع طبی و صنعتی دارند. پس اگر قرار است محصول برای نظافت استفاده شود، حتما نوع صنعتی آن را خریداری کنید.
 • گزینه دومی که باید حین خرید این کالا در نظر بگیرید، مبلغ این محصول است. در نظر داشتن قیمت خرید دستکش یک بار مصرف لاتکس، قبل از تهیه کالا ضروری است. اینگونه شما از پرداخت هزینه‎های اضافی بابت محصولات بی‎کیفیت در امان می‎مانید.
 • حتما به مواد و متریال‎هایی که در تولید محصول به کار رفته‎اند، توجه داشته باشید. بدین طریق، باکیفیت‎ترین و بهترین محصولات را خریداری می‎کنید. پس حتما قبل از اینکه راهی خرید محصول شوید، اطلاعات خود را درباره متریال‎هایی که در تولید کالا به کار رفته‎اند، افزایش دهید.
 • و مورد آخر، در نظر داشتن برند تولیدکننده محصول است. اینکه محصول مدنظرتان را از برندهای مرغوب خریداری کنید، بهتر است. زیرا باکیفیت‎ترین و بهترین محصولات توسط این برندها تولید می‎شوند.

جمع‎بندی

در انتها، امیدواریم اطلاعات زیادی درباره دستکش لاتکس به‌دست آورده باشید. شما می‌توانید از این اطلاعات برای خرید مرغوب‎ترین و بهترین دستکش‌های لاتکس بهره ببرید.

مقالات

انواع دستکش های لاتکستولید کننده دستکش لاتکسدستکش لاتکس کم پودر

6 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *