دستکش لاتکس

دستکش لاتکس نمونه‌ای متمدن از دستکش‌های یکبار مصرف

بسیاری از ما تجربه مراجعه به پزشک یا دندانپزشک را داریم تقریباً می‌توانیم بگوئیم همه ما. مگر اینکه در دشتی پر از درختان میوه و آب زلال و اعصاب آرام و زندگی بی‌هیاهو به سر کنیم تا هیچوقت کارمان به پزشک و دندانپزشک نکشد! البته این هم در دوره امروز زندگی ما امری خلاف واقع است به هر حال چه تا کنون به کلینیک‌های دندانپزشکی و مراکز درمانی رفته باشیم یا نه، حتماً با دستکش‌های یکبار مصرف به خوبی آشنایی داریم.

دستکش‌های یکبارمصرف در این روزها کاربرد زیادی پیدا کرده‌اند. این دستکش‌ها در آرایشگاه‌ها، مراکز آزمایشگاهی، در هنگام ظرف شستن و کار کردن با مواد شیمایی، در بیمارستان‌ها و بالاخره در کلینیک دندانپزشکی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. سال‌هاست که از دستکش‌های یکبارمصرف برای ارتقای سطح کیفیت و جلوگیری از بروز عوارض در دست‌ها و بدن بیمار استفاده می‌شود.

رعایت کردن بهداشت عمومی و بهداشت شخصی، با توجه به موضوع پردغدغه و اهمیت فراگیری بیماری‌های مسری، نیاز مبرم به استفاده از دستکش‌های یکبارمصرف را بیش از پیش کرده است. از سال ۱۸۸۹ میلادی که اولین نسل از دستکش‌های یکبارمصرف پدیدار شدند، شکل این دستکش‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است. دستکش لاتکس به عنوان نمونه‌ای متمدن و نو از دستکش‌های یکبارمصرف شناخته می‌شود. استفاده از این دستکش‌ها در حال حاضر در کلینیک‌های دندانپزشکی و بیمارستان‌ها رواج زیادی یافته است. اما بیایید نیم‌ نگاهی داشته باشیم به ماهیت و اهمیت دستکش لاتکس!


دستکش لاتکس چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود؟


استفاده از دستکش‌های پزشکی از اوایل دهه ۷۰ میلادی شروع شد. اولین نسل از این دستکش‌ها دارای ترکیباتی بودند که در بسیاری از موارد باعث بروز حساسیت‌های پوستی در افراد می‌شدند. دستکش‌ لاتکس در از بین بردن این حساسیت‌ها گام‌های مختلفی برداشته است. روند تکامل این دستکش‌ها باعث تغییر جهت رشد و توسعه دستکش‌های یکبارمصرف شده است. اگر قصد خرید بلیچینگ دندان را دارید اینجا را کلیک کنید.

دستکش‌ لاتکس به دلیل صمغی که در ساخت آن استفاده شده است، به این نام شناخته می‌شود. لاتکس به مایعی شبیه به صمغ گفته می‌شود که از درختی طبیعی استخراج می‌شود. دستکش لاتکس برای اولین بار که به بازار معرفی شد، به دلیل تکنولوژی خاص ساخت آن با استقبال زیادی روبرو گردید. این دستکش‌ها به دلیل اینکه به خوبی روی دست قرار می‌گرفتند و محکم به پوست می‌چسبیدند، مورد توجه جراحان و دندانپزشکان قرار گرفت.

تنها ایرادی که دستکش‌های لاتکس در ابتدای پدیدار شدن‌شان داشتند، بروز حساسیت‌های پوستی بود. از دستکش‌های لاتکس در موارد بسیاری استفاده می‌شد. امروزه نیز این موارد پا برجای باقی مانده‌اند و افرادی بسیاری در کارخانجات، کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و بسیاری از مراکز دیگر به استفاده از آنها روی آورده‌اند. اما گسترش استفاده از دستکش‌های لاتکس یکبارمصرف‌، پس از رونمایی از دستکش وینیل و دستکش نیتریل رخ داد.

دستکش لاتکس

دستکش نیتریل به چه دستکش‌هایی گفته می‌شود؟


دستکش وینیل و دستکش نیتریل؛ ابداعی برای زدودن حساسیت
دستکش وینیل می‌تواند عوارض بروز حساسیت و آلرژی را تا حد زیادی کاهش دهد. در ترکیبات اولیه دستکش‌ وینیل، از موادی استفاده شده است که باعث افزایش ویژگی کشسانی آنها در برابر سایر دستکش‌ها نیز شده است. ونیل به عنوان دستکشی شناخته شده است که استفاده‌های عمومی بسیاری به خود گرفته است. وینیل از ماده‌ مصنوعی به نام وینیل کلرات ساخته شده است


از دستکش وینیل معمولاً در اموری چون تمیزکاری و نظافت، مونتاژ قطعات، آزمایشگاه‌ها و آشپزی استفاده می‌شود. در ترکیبات اولیه دستکش‌های وینیل، از موادی استفاده می‌شود که باعث افزایش خاصیت کشسانی آنها در مقایسه با سایر دستکش‌ها شده است. ونیل به عنوان دستکشی شناخته می‌شود که استفاده‌های عمومی بسیاری دارد. در مقابل، دستکش‌های نیتریل از موادی ساخته می‌شوند که نه تنها حساسیت و آلرژی را کاهش داده‌اند، بلکه انعطاف‌پذیرتری و مقاونت بیشتری از دستکش‌های لاتکس دارند. دستکش‌های نیتریل در محیط‌هایی چون آزمایشگاه‌ها استفاده‌های زیادی پیدا کرده‌اند.

این دستکش‌ها در مقایسه با دستکش‌های وینیل، از مقاومت و استحکام بیشتری در برابر پارگی نیز برخورداند.
نرمی و سبکی دستکش‌های نیتریل، چسبناک بودن و راحتی آن‌ها باعث شده است در زمان استفاده، آزادی و راحتی بسیار بیشتری برای مصرف کننده به ارمغان آورند. دستکش‌ نیتریل از موادی به نام اکریلو نیتریل و بوتادین ساخته شده است. دستکش‌های نیتریل به دلیل مقامت بالاتری که دارند، از صرفه اقتصادی بیشتری نیز برخوردار شده‌اند. همچنین دستکش‌های نیتریل یا Nitrile، احتمال بروز واکنش‌های حساسیت‌زا و آلرژیک در کسانی که به دستکش لاتکس حساسیت دارند را نیز تا حد زیادی کاهش داده است.

مقالات

5 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *