بلیچینگ

جرم‌گیری انجام دهیم یا بلیچینگ دندان؟

برای بسیاری از ما پیش آمده است که جرم‌گیری دندان انجام دهیم. جرم‌گیری دندان عبارت است از برداشتن پلاک‌ها و جرم‌های تشکیل شده و زدودن آنها از سطح دندان است. جرم‌گیری دندانه فعالیتی است که نه تنها باعث سفید شدن و تمیزی دندان‌ها می‌شود، بلکه روند پوسیدگی و از بین رفتن بافت دندانی را نیز به تعویق می‌اندازد.

البته جرم‌گیری دندان دارای معایبی نیز می‌باشد. به عنوان مثال، در صورتی که جرم‌گیری دندان، بیش از حد تعیین شده و مشخص انجام شود، باعث آسیب رسیدن به مینای دندان و حساس شدن دندان‌ها می‌شود. به همین دلیل است که توصیه اکثر دندانپزشکان و متخصصان بر این است که حداکثر سالی یکبار اقدام به جرم‌گیری دندان کنید.

در موارد متعددی مشاهده شده است که افرادی صرفاً برای سفید شدن دندان‌های خود اقدام به انجام جرم‌گیری می‌کنند. این موضوع بخصوص در سال‌هایی که هنوز بلیچینگ دندان باب نشده بود رواج زیادی داشت. اما در حال حاضر و با روی کار آمدن روش‌های متعددی که در بلیچینگ دندان وجود دارد، آسیب‌های وارده به دندان‌ها نیز تا حد زیادی کاهش یافته است. چرا که دیگر لازم نیست صرفاً برای سفید شدن دندان‌ها اقدام به جرم‌گیری نمائید.

بلیچینگ دندان


جرم‌گیری دندان صرفاً برای سفید شدن دندان‌ها نیست


رسوبات، جرم‌ها و پلاک‌هایی که بر سطح دندان شکل می‌گیرند، یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان‌ها هستند. همچنین که این رسوبات می‌توانند باعث آسیب رساندن به بافت دندان‌ها، زرد شدن دندان‌ها، بیماری‌ها و خون‌ریزی لثه و همچنین بوی بد دهان شوند. مشخص و واضح است که پاک شدن سطوح دندان‌ها از این رسوبات باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.


تشکیل پلاک‌ها و رسوبات در سطح دندان معمولاً در بخش‌هایی از دندان ایجاد می‌شود که نظافت کردن و مسواک زدن آنها دشوار است. به عنوان مثال بیشتر جرم‌ها و پلاک‌های ایجاد شده در سطح دندان، در پشت دندان‌ها و لبه‌های چسبیده به لثه پدیدار می‌شوند. بعضی از این رسوبات به قدری زیاد می‌شوند که لمس کردن آنها با زبان امکان‌پذیر می‌شود.


جرم‌گیری دندان، همانطور که گفتیم به منظور برداشتن این رسوبات از سطح دندان‌ها انجام می‌شود. حال که سفید شدن دندان‌ها نیز در فرآیند جرم‌گیری اتفاق می‌افتد. بنابراین می‌توان گفت که جرم‌گیری دندان برای برداشتن رسوباتی است که به سختی به دندان‌ها چسبیده‌اند. اما داستان بلیچینگ دندان، قصه متفاوتی است!

بلیچینگ


ماموریت اصلی و نهایی بلیچینگ دندان، سفید کردن آنهاست


بلیچینگ در زبان انگلیسی به معنای سفید کردن است. به این مفهوم که انجام بلیچینگ دندان با هدفی غیر از سفید شدن دندان‌ها و یکدست شدن رنگ‌ ‌آن‌ها انجام نمی‌شود. در واقع تخصص و تمرکز این روش روی سفیدی دندان‌ها و رفع آثار ناشی از لکه‌های مواد رنگی نظیر قهوه و نوشابه‌ها قرار گرفته است. در نتیجه کسانی که روی دندان‌های خود جرم زیادی نداشته و به تازگی جرم‌گیری دندان انجام داده‌اند، می‌توانند با مشورت پزشک متخصص از بلیچینگ دندان برای یکدست شدن رنگ دندان‌ها استفاده کنند.


بلیچینگ در مطب یا بلیچینگ آفیس


بلیچینگ دندان به عنوان یکی از روش‌های رایج و مرسوم برای سفید کردن دندان‌ها، به دو روش مختلف انجام می‌شود. بلیچینگ خانه یا بلیچینگ هوم و بلیچینگ آفیس. منظور از بلیچینگ آفیس، انجام بلیچینگ در مطب و توسط دندانپزشک یا دستیار اوست. در این روش، تمامی مراحل برای سفید کردن دندان‌ها توسط تیم دندانپزشکی و در مطب صورت می‌گیرند. بر خلاف جرم‌گیری دندان که باید حتماً توسط دندانپزشک یا تحت نظارت وی انجام شود، سفید شدن دندان‌ها بوسیله بلیچینگ می‌تواند توسط خود فرد و در خانه انجام شود. به این روش، بلیچینگ خانه یا بلیچینگ هوم گفته می‌شود.

بلیچینگ دندان


بلیچینگ خانه یا بلیچینگ هوم


بلیچینگ خانه یا بلیچینگ هوم یکی از ترجیحات بیماران برای سفید کردن دندان‌هاست. خیلی از افراد ترجیح می‌دهند به جای مراجعه به دندانپزشک و صرف زمان بسیار برای رفت و آمد و اقامت در مطب، کار خود را در خانه و در حین انجام فعالیت‌های روزمره انجام دهند. در این روش، تمامی مراحل لازم برای بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک به بیمار گفته می‌شود و مواد و وسایل لازم برای انجام آن نیز به وی داده خواهد شد. روش استفاده از بلیچینگ در خانه به این صورت است که با قالب‌گیری از دندان‌های متقاضی یا بیمار، یک جفت تری (Tray) در اختیار او گذاشته می‌شود. انجام بلیچینگ در خانه با استفاده از این تری‌ها، مواد و ژل سفیدکننده و دستورالعمل ارائه شده توسط دندانپزشک صورت می‌پذیرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *