انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان

امروزه چندین ماده پر کننده دندان موجود است. دندان ها را می توان با طلا پر کرد. ظروف چینی؛ آمالگام نقره (که شامل جیوه مخلوط با نقره ، قلع ، روی و مس است)؛ یا دندانهای رنگی، پلاستیکی و موادی به نام پر کردن رزین کامپوزیت.

همچنین ماده ای وجود دارد که حاوی ذرات شیشه ای است و به عنوان شیشه یونر شناخته می شود. این ماده به روشهای مشابه با استفاده از پر کردن رزین کامپوزیت استفاده می شود.

مانند سایر مواد کامپوزیت، کامپوزیت دندان به طور معمول از یک ماتریس الیگومر مبتنی بر رزین، مانند متاکریلات بیسفنول، دی متاکریلات اورتان (UDMA) یا پلی کرم نیمه کریستالی (PEX) و یک پرکننده معدنی تشکیل شده است، به عنوان دی اکسید سیلیکون (سیلیس).

همچنین بدون پر کننده رزین به راحتی پوشیده، انقباض بالایی را نشان می دهد و گرمازدگی دارد. این ترکیبات به طور گسترده ای متفاوت است، با مخلوط های اختصاصی رزین های تشکیل دهنده ماتریس ، و همچنین شیشه های پرکننده مهندسی شده و سرامیک های شیشه ای.

پرکننده به کامپوزیت مقاومت بیشتر، مقاومت در برابر سایش، کاهش انقباض پلیمریزاسیون ، بهبود شفافیت، فلورسانس و رنگ و کاهش واکنش گرمازدایی در پلیمریزاسیون را می دهد. با این وجود باعث می شود کامپوزیت رزین با افزایش مدول الاستیک شکننده تر شود.

پرکننده های شیشه ای در ترکیبات مختلفی وجود دارند که باعث بهبود خصوصیات نوری و مکانیکی مواد می شوند. پرکننده های سرامیکی شامل زیرکونیا-سیلیس و اکسید زیرکونیوم است.

 

مزایای استفاده از کامپوزیت قابل جابجایی در پایه ترمیم کامپوزیت Class II چیست؟

به دلیل کم بودن ویسکوزیته، کامپوزیتهای قابل عبور را می توان به راحتی تزریق کرد و بدین ترتیب سطح آماده سازی حفره را کامل تر از کامپوزیت های ترمیم کننده مرطوب کرد.

کامپوزیت های قابل جابجایی سازگاری صمیمی تری بین دندان و کامپوزیت ترمیمی ایجاد می کنند و مهر و موم خوبی را فراهم می کنند که می تواند به کاهش حساسیت بعد از عمل کمک کند و از ضخامت ۱ میلی متر یا کمتر استفاده می شود.
 
انواع کامپوزیت دندان

بلیچینگ

دستکش لاتکس

قیمت کامپوزیت دندان

مقالات

انواع کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *